Masu vakcinācija pret Covid-19: ar kādu vakcīnu potēs "dzīvajā rindā" iestājušos?
foto: LETA
Sabiedrība

Masu vakcinācija pret Covid-19: ar kādu vakcīnu potēs "dzīvajā rindā" iestājušos?

Jauns.lv / LETA

Vakcinācijas pret Covid-19 centros, kas sestdien izmēģinās "dzīvās rindas" principu, atnākušie tiks potēti ar "AstraZeneca" vakcīnu, žurnālistiem pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Masu vakcinācija pret Covid-19: ar kādu vakcīnu po...

Izmēģinājumā iesaistītie vakcinācijas punkti - "ATTA" centrs un Ķīpsalas halle - katrs saņems 1000 šīs vakcīnas devu. Centri strādās no plkst.9 līdz 17.

Vakcinēties "dzīvās rindas" kārtībā tiek aicināti seniori vecumā virs 60 gadiem, iedzīvotāji ar hroniskām slimībām, personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā ar smagi slimiem bērniem vai bērniem ar īmunsupresiju. Tāpat vakcinēties tiek aicināti smagi slimu personu aprūpētāji.

Centrāltirgū izveidotajā masu vakcinācijas punktā ļaudis saņem vakcīnas

Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča skaidroja, ka visu minēto grupu pārstāvjiem uz vakcināciju būtu jāņem līdzi pase vai ID karte.

Savukārt personām, kas aprūpē smagi slimus cilvēkus, būs jāņem līdzi pase vai ID karte un klātienē būs jāaizpilda pašapliecinājums, norādot datus par aprūpējamo personu. Pašapliecinājumu formas būs pieejamas drukātā veidā vakcinācijas centros. Personām, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā ar smagi slimiem bērniem vai bērniem ar īmunsupresiju, uz vakcināciju līdzi jāņem arī bērna dzimšanas apliecība un konsultanta slēdziens vai slimnīcas izraksts, kas apliecina diagnozi. Šis apliecinājums nedrīkst būt vecāks par diviem gadiem. Ja iedzīvotājam nebūs līdzi konsultanta slēdziens, būs jāaizpilda pašapliecinājums, norādot datus par sevi un bērnu.

Daugavpils bijušajā 5 pamatskolas ēkā Parādes ielā atvērts masveida vakcinācijas centrs, kur vakcīnu pret Covid-19 saņem prioritārās grupas - seniori virs 70 gadiem un iedzīvotāji ar hroniskām saslimšanām.

Masveida vakcinācijas centrs Daugavpilī, Parādes ielā

Hronisko slimību pacientiem turpretim līdz ar pasi vai ID karti būtu jāņem līdzi ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījums, vai arī e-veselības recepte vai izraksts no pacienta kartes ar apstiprinātu diagnozi.

"Tomēr, ja ir tāds gadījums, ka nav iespējams paņemt līdzi e-nosūtījumu, tad mēs centīsimies pārbaudīt uz vietas un vajadzības gadījumā būs pieejamas pašapliecinājuma formas," skaidroja Juhņēviča.

Ķīpsalas izstāžu centrā atvērts masveida vakcinācijas centrs

Visas dienas garumā Veselības ministrijas un tās struktūrvienību sociālo tīklu kontos tikšot ziņots par centros pieejamo devu skaitu. "Dzīvajā rindā" tikšot izmantota numuriņu sistēma, kas kalpos kā apliecinājums, ka persona vakcīnu saņems. Juhņēviča aicināja nedrūzmēties un uz centriem ierasties pakāpeniski. Tāpat iedzīvotāji tiek īpaši lūgti ievērot arī epidemioloģiskās drošības prasības - divu metru distanci un lietot deguna un mutes aizsegus.

Lai nodrošinātu sekmīgu vakcinācijas procesu visas nākamās nedēļas garumā, iedzīvotāji tiek aicināti nākt tikai tad, ja tuvākās nedēļas laikā nav jau ieplānots vakcinācijas laiks kādā citā vakcinācijas kabinetā.

Pavļuts skaidroja, ka šobrīd teju visas Latvijā pieejamās vakcīnas ir izvadātas pa vakcinācijas punktiem.

"Mums ir ļoti svarīgi iedot solījumu, ka mēs risināsim visas šīs situācijas uz vietas un atrisināsim. Katrā ziņā, ja cilvēkam nebūs dokumentāla apliecinājuma par piederību šai grupai, mēs mēģināsim uz vietas uzmeklēt," piebilda Pavļuts.

Kā izskatās lielākajā vakcinācijas centrā Latvijā - ATTA Centre Krasta ielā Rīgā

Imunizācijas valsts padome sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centra, Zāļu valsts aģentūras un citiem vadošajiem ārstiem-speciālistiem norāda, ka pašlaik ne zinātniski, ne epidemioloģiski nav pamata ierobežot vakcināciju ar vakcīnu "AstraZeneca" visās vecuma grupās, un iesaka ar šo vakcīnu turpināt vakcinēt visas iedzīvotāju grupas tāpat kā līdz šim, informēja Zāļu valsts aģentūras Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane.