5 iemesli, kādēļ musulmaņu sieviešu galvassegas ir bīstamas un būtu jāaizliedz
No islāma tradicionālā apģērba trīs pamatveidiem vismazāk nosedzošais ir hidžabs – tas pilnībā atsedz seju, taču slēpj kaklu un daļu pieres. Nikabs atsedz tikai acu līniju, savukārt burka ir pilnībā nosedzošas drānas, kuru valkātājas redzamībai acu līnijā paredzēts vien neliels sietiņš.
Sabiedrība

5 iemesli, kādēļ musulmaņu sieviešu galvassegas ir bīstamas un būtu jāaizliedz

Jauns.lv

Šobrīd saistībā ar gaidāmo bēgļu pieplūdumu no Tuvajiem Austrumiem Latvijā aktualizējies jautājums par islāma kultūru un, konkrēti, tradicionālajām sieviešu galvassegām – hidžabiem, burkām un nikabiem. Ja neskaita Tiesībsarga ieteikumu drānas aizliegt pēc iespējas ātrāk, konkrēti soļi no varasiestādēm vēl nav sekojuši. Portāla Frontpagemag.com žurnālists, radikālā islāma speciālists Daniels Grīnfīlds apkopojis 5 galvenos iemeslus, kādēļ šīs galvassegas ir bīstamas gan sievietēm, kuras tās valkā, gan arī apkārtējai sabiedrībai un būtu jāaizliedz.

5 iemesli, kādēļ musulmaņu sieviešu galvassegas ir...

1.   Tie piesedz vardarbības pēdas

Valstīs, kurās ir liels šī musulmaņu tradicionālā tērpa nēsātāju skaits, raksturīga vardarbība ģimenēs. Nesenā pētījumā Afganistānā 87 procenti sieviešu apliecināja, ka regulāri cieš no vīra vardarbības, savukārt Pakistānā šādi atzinušās 90 procenti aptaujāto sieviešu. Arī salīdzinoši attīstītākajā Saūda Arābijā vardarbība pret sievietēm ir liela problēma. Tiek apgalvots, ka ģimenēs, kurās sievietes tiek regulāri fiziski aizskartas, hidžabi ne tikai izolē cietēju no pasaules un iespējām meklēt palīdzību, bet arī efektīvi aizsedz jebkādas vardarbības atstātās pēdas – zilumus un citas traumas.

2.   Hidžabi attaisnojot seksuālu vardarbību pret sievietēm, kuras no tērpa atsakās

Saistībā ar kādu grupveida izvarošanas gadījumu Sidnejā, Austrālijā, 2006.gadā, vietējais sunnītu imāms Tadžs Els Dins Hilali (Taj El Din Hilaly) pārsteidzis rietumu sabiedrību ar savu viedokli par notikušo: „Ja viņa būtu palikusi savā istabā, tērpusies hidžabā, nekas tāds nebūtu noticis!” Musulmaņu ģērbšanās paradumu kritiķi jau izsenis argumentējuši, ka, valkājot hidžabu, sieviete atzīst un piedalās sistēmā, kurā šāda miesu nosedzoša apģērba nevalkāšana principā attaisno seksuālu vardarbību pret sievieti. Saskaņā ar Korāna interpretāciju, galvassegas sadala sievietes „labajās meitenēs” un „palaistuvēs”, tādējādi dodot potenciālajiem varmākām reliģisku attaisnojumu noziegumiem. Tiek apgalvots, ka šāda pārliecība kopā ar hidžabu tradīcijām ir potenciāli ļoti bīstama Eiropas Savienībai, kurā jau šobrīd raksturīgs milzīgs skaits izvarošanu, kurās radikāli musulmaņu vīrieši uzbrukuši ne-musulmaņu sievietēm.

3.  Tiek liegta pilsoniskā līdzdalība

Rietumu sabiedrībai nepārprotami ir raksturīga vienlīdzība. Mērķtiecīga sieviešu nodalīšana, slēpšana un liegums būt identificējamām tiek raksturots kā atklāts uzbrukums cilvēktiesībām un demokrātijai. Tiek minēts, ka valstīts, kurās hidžabi, nikabi un burkas ir plaši izplatītas, raksturīga ļoti zema sieviešu līdzdalība jau tā šaurajā atļauto aktivitāšu lokā. Gan Saūda Arābijā, gan daļā Pakistānas sievietēm ir aizliegts piedalīties vēlēšanās, savukārt Afganistānā sievietes vēlēšanu dienā bija nodalītas atsevišķos iecirkņos vai arī spiestas savu balsi nodot ar vīra starpniecību. Tādējādi tradicionālās musulmaņu drānas tiek uztverts kā viens no uzskatāmākajiem sieviešu apspiešanas veidiem.

4.  Segregācija un diskriminācija

Publiska hidžaba nēsāšana tiek arī uztverta kā apliecinājums, ka sievietes nav vienlīdzīgas un tādēļ jānodala. Rietumos šāda attieksme ir pretrunā ar pastāvošo kārtību un vispārpieņemto sievietes lomu sabiedrībā. Kā apgalvo Frontpagemag.com, šī tradīcija rietumos atgādina ASV „kauna traipa” Kukluksklana gājienus un citu ekstrēmistu demonstratīvo vēršanos pret kādu konkrētu sabiedrības daļu. ASV portāls apgalvo, ka hidžabu, nikabu un burku valkāšana ir pazemojoša visam sieviešu dzimumam un, lai arī musulmaņiem ir tiesības uz saviem uzskatiem, Eiropā šāda tradīcija var tikt uztverta kā sabiedrības normu pārkāpums.

5.  Musulmaņu sieviešu galvassegu valkāšana tiek uzspiesta ar varu

Kādā 2003.gada pētījumā Francijā tika atklāts, ka 77 procenti meiteņu, kuras ikdienā valkā tradicionālās musulmaņu sieviešu drānas, to sākušas darīt tikai un vienīgi sistemātisku draudu dēļ. Nereti medijos parādās ziņas par gadījumiem Tuvajos Austrumos, kad sievietēm, kuras sabiedrībā izgājušas bez galvassegas, sejā tiek mesta skābe, tādējādi sodot viņas par stingro islāma tradīciju neievērošanu. Sievietes turklāt nevar justies droši arī virtuālajā vidē – liela daļa aptaujāto sieviešu, kuras portālā Facebook publicējušas bildes ikdienišķās drēbēs un ar atklātu seju, saņēmušas atkārtotus draudus.

Musulmaņu sievietes tradicionālajās galvassegās

Musulmaņu sievietes tradicionālajās galvassegās

Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock , Vida Press