"Šis ir viens no karstākajiem jautājumiem šajā brīdī" - LU Juridiskās fakultātes dekāne par prokurora Cinkmaņa lietu
"Šis ir viens no karstākajiem jautājumiem šajā brīdī. Kā tiks veidotas nodarbinātības attiecības ar konkrēto prokuroru, tas ir prokuratūras ziņā," par to, ka pirmo reizi Latvijas vēsturē tika nolemts par bakalaura grāda atņemšanu vienam no Latvijas Universitātes (LU) juridiskās fakultātes absolventiem, prokuroram Uldim Cinkmanim, RīgaTV 24 raidījumā "Uz līnijas" pastāstīja Dr. iur. Anita Rodiņa, Latvijas LU Juridiskās fakultātes dekāne, Satversmes tiesas tiesnese.
Juridiskās fakultātes dome ir konstatējusi un lēmusi, ka ir jāatņem bakalaura grāds konkrētajai personai. Noslēguma pārbaudījumu komisija esot konstatējusi, ka, izstrādājot bakalaura grādu, tika pārkāpts būtisks princips par ko visos laikos ir iestājusies Latvijas Universitāte - izstrādājot bakalaura darbu tika pieļauts plaģiāts – "citu domas, citu darbi tika uzdoti kā savi, bez atsauču lietošanas", sacīja LU juridiskās fakultātes dekāne.
Līdz ar to fakultātes dome ir lēmusi un tāds lēmums ir pieņemts pirmo reizi Latvijas vēsturē – atņemt bakalaura grādu vienam no LU juridiskās fakultātes absolventiem.
Bakalaurs vairs nav, bet maģistrs vēl ir
Portāls Jauns.lv daudzkārt vēstīja par šo gadījumu. Atgādinām, ka par šo jautājumu Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dome sprieda jau kopš aizvadītā gada novembra, kad tika saņemts zinātnisko darbu pārbaudes komisijas negatīvais slēdziens par prokurora Ulda Cinkmaņa zinātnisko darbu vērtējumu.
Arī 15. martā notikušās fakultātes domes sēdi domnieki ar balsu vairākumu ir noteikuši, kā slēgtu, taču par tajā notikušo komentāru Jauns.lv sniedza domes priekšsēdētājs Jānis Rozenfelds: “Lēmums tiks publicēts tuvākajās dienās, un tas ir šāds – Uldim Cinkmanim tiek anulēts bakalaura darbs, kas ir iesniegts 2008. gadā, un līdz ar to arī bakalaura diploms. Lēmums individuāli tiks paziņots visām personām, uz kurām tas tieši attiecas, un noteiktajā kārtībā tiks arī izziņots, ka augstākās izglītības diploms ar attiecīgo numuru tiek anulēts. Šis lēmums būs arī jāapstiprina Universitātes administrācijai administratīvajos aktos noteiktajā kārtībā.”
Rozenfelds arī atzina, ka īsti vēl nezina, kā viss attīsties tālāk, jo ar šādu situāciju, kad diploms ir jāanulē pēc tik ilga laika posma, pats vēl nav sastapies, un arī viņa atmiņā šāda precedenta neesot. Lēmumā ir arī noteikts, ka to noteiktajā kārtībā var arī pārsūdzēt viena mēneša laikā pēc Universitātes rektora gala lēmuma.
Runājot par pašu vērtējumu, Rozenfelds uzsver: “Fakultātes domes locekļi paši šos darbus konkrēti vērtējuši nav, un mēs vadījāmies pēc vērtēšanas komisijas iesniegtajiem materiāliem. Komisijas vērtējums bija, ka bakalaura darbs neatbilst prasībām, savukārt maģistra darbs neatbilst augstam vērtējumam, un tajā ir nopietni trūkumi. Secināts, ka darbā nav ievērotas noteiktās prasības attiecībā uz atsaucēm, bet minimālajām prasībām tas atbilst, un mērķtiecīga cita autoru darbu aizgūšana nav konstatēta.