Mikrorajonu iedzīvotāji lauž stereotipus par nevēlēšanos šķirot atkritumus
Vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” konkursam - izaicinājumam “Šķiro BIO” atsaukušies vairāk nekā 32 000 rīdzinieku jeb 143 daudzdzīvokļu mājas, turklāt lielākoties tās ir mājas no blīvi apdzīvotiem mikrorajoniem, kuros parasti iedzīvotājus ierasts vērtēt kā uz atkritumu šķirošanu kūtrākos. Ņemot vērā pieaugošo interesi par konkursu, aizvien aktīvāku BIO konteineru pieteikšanu daudzdzīvokļu māju pagalmiem un bažas, ka kādu tehnisku nianšu dēļ pieteikties BIO šķirošanai mājai laikus neizdosies, pieteikšanās tiek pagarināta līdz 1. aprīlim.
Sākot šķirot atkritumus, tostarp arī BIO, iedzīvotājiem ir iespēja samazināt savas izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu, palielināt mājas uzkrājumu vajadzīgiem remontiem, ieviest ilgtspējīgus atkritumu šķirošanas paradumus un iegūt galveno balvu – ērtu un pievilcīgu atkritumu konteineru nojumi, kas var radīt papildu kārtību ikvienā pagalmā.
Pēdējās nedēļās īpašu interesi par izaicinājumu “Šķiro BIO” izrādījuši iedzīvotāji no SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” apsaimniekotajām daudzdzīvokļu mājām gandrīz visos Rīgas mikrorajonos, laužot priekšstatu, ka mājas ar desmitiem, pat simtiem iedzīvotāju par kopīgu rīcību spēj vienoties reti, īpaši, ja rīcība pieprasa paradumu maiņu.
SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” Pakalpojumu nodrošināšanas pārvaldes direktors Edgars Mencis skaidro: “Mainīt savus paradumus nav vienkārši nevienā jomā. Arī attieksmē par atkritumiem, kas gadu desmitiem vienkārši “pazuduši” atkritumu izvedēja mašīnā, kā tādā “melnā caurumā”, bet nu prasa papildus uzmanību. Protams, kā ikviens jauns paradums, arī atkritumu šķirošana liek nedaudz vairāk piedomāt par to, kas un kādā tvertnē tiek izmests. Ir jāizveido sev ērtākā sistēma un par pareizu atkritumu izvešanu jāvienojas arī ar pārējiem mājiniekiem – gan savā ģimenē, gan visā mājā. Taču pieredze liecina, saskatot ieguvumus un sākot darīt, jaunās prasmes kļūst par ikdienu. Mūsu klienti pakāpeniski ir pieņēmuši dzeltenos konteinerus iepakojumam un zaļos – stikla pudeļu vākšanai, un iedzīvotāji sāk manīt, ka atkritumu šķirošana sniedz ieguvumus, gan paša makam, gan mājas budžetam, kas paver iespējas arī veidot lielāku mājas uzkrājumu. Protams, ir arī vides sakoptības un ilgtspējas jautājums. “Šķiro BIO” konkursa galvenā balva iedzīvotājiem praktiskā veidā sniedz iespēju parūpēties par sava pagalma sakoptību ilgtermiņā - ja BIO šķirošana ļauj vismaz kādai mājai bez papildus investīcijām atrisināt gadiem sasāpējušos jautājumus ar atkritumu konteineru novietnēm, kas šobrīd daudzviet nav pasargātas nedz no garāmgājējiem, nedz vēja, iedzīvotāji var saņemties. Savukārt “Rīgas namu pārvaldnieks” ir gatavs viņus atbalstīt, nodrošinot šķirošanai nepieciešamo infrastruktūru.”
Edgars Mencis piebilst, ka ērtas infrastruktūras jeb dalīti vākto atkritumu konteineru pieejamība ir viens no kritiskajiem punktiem, lai iedzīvotāji sāktu un turpinātu šķirot atkritumus. Taču ne mazāk nozīmīga ir iedzīvotāju izpratnes veidošana un izglītošana. Tādēļ SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” turpmākajās nedēļās atbalstīs arī sabiedrības informēšanas un izglītošanas kampaņas apsaimniekotajās mājās, kas pieteikušās “Šķiro BIO” izaicinājumam. Šobrīd no SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” apsaimniekotajiem īpašumiem konkursam jau pieteikušās vairāk nekā 130 mājas.
“Šķiro BIO” izaicinājums turpināsies 3 mēnešus, uzvarētājs tiks paziņots 6. jūlijā. Tajā var piedalīties daudzdzīvokļu mājas, kas atrodas “Clean R” apkalpotajās Rīgas zonās – Kurzemes un Latgales priekšpilsētā, kā arī Centra rajonā. Iedzīvotājiem savam namu apsaimniekotajam ir jāizsaka vēlme uzstādīt mājai brūno konteineru BIO atkritumiem un piedalīties “Šķiro BIO” izaicinājumā. Tālāk namu apsaimniekotājs sazinās ar “Clean R”, kas pāris dienu laikā uzstāda BIO atkritumu konteineru, un šķirošana var sākties.
Ikviena māja, kas pieņem izaicinājumu sākt šķirot BIO, saņem ne vien brūno konteineru, kas bez maksas tiek uzstādīts blakus jau esošajiem konteineriem vai kāda nešķiroto sadzīves atkritumu konteinera vietā, ja tādi ir vairāki. Papildus tam katram mājas apsaimniekotājam un iedzīvotājiem tiek nodrošināta arī informācija par to, kas ir bioloģiski noārdāmie atkritumi, kā tos pareizi šķirot un kā viegli gādāt, lai BIO atkritumu konteinera sastāvs atbilstu nosacījumiem.
BIO atkritumu šķirošanas mērījumi sāksies no dienas, kad namam tiks uzstādīts BIO atkritumu konteiners, un ilgs līdz 1. jūlijam. Konkursā tiks vērtēts tas, kā procentuāli mainās nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms un palielinās bioloģiski noārdāmo atkritumu apjoms. Nosakot katras mājas panākumus, būtisks faktors, kas ietekmēs kopējos konkursa rezultātus, ir BIO atkritumu konteinera sastāva atbilstība – ja BIO konteinerā būs samesti sadzīves atkritumi, plastmasas maisi, papīrs un citas neatbilstošas lietas, tas netiks vērtēts kā BIO un tiks izvests par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksu. “Clean R” uzsver, ka nekādi sodi par neatbilstošu sastāvu BIO konteinerā līdz 2021. gada beigām netiks piemēroti. Gadījumus, kad BIO atkritumu konteinerā būs neatbilstošs sastāvs, atkritumu izvedējs fiksēs ar fotogrāfijām un par to informēs mājas apsaimniekotāju. Namu apsaimniekotājam un iedzīvotājiem tiks nodrošināts skaidrojums par pieļautajām kļūdām un sniegts padoms par to, kā no tām izvairīties.
Aprēķini liecina: ja māja izmanto jau populāros dzeltenos konteinerus iepakojumam, kā arī zaļo konteineru stiklam, kas tiek izvesti bez maksas, ietaupījums par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu var sasniegt pat 60% no ierastās maksas. Ja šķiro arī BIO atkritumus, izmaksu ietaupījums var veidoties vēl lielāks.
Reklāmas raksts tapis sadarbībā ar "Clean R"