Līdaka atklāj: policists nepiedienīgā ķengura kopēju tincinājis divas stundas
Rīgas zooloģiskajā dārzā pārbaudīt sūdzību ieradies policists – kāda apmeklētāja uzrakstījusi iesniegumu, ka dzīvnieks savā mītnē guļot uz muguras nedabiskā pozā un tas radot aizdomas par viņa slikto veselības stāvokli. Izrādās, ka sūdzību uzrakstīja kāda aktīva apmeklētāja, bet policists lietas apstākļus skaidroja veselas divas stundas.
Rīgas zoodārza izglītības darba speciālists Ingmārs Līdaka "Kas Jauns Avīzei" pastāstīja, katTrauksmes cēlāja ir kāda regulāra zoodārza apmeklētāja, kura jau iepriekš rakstījusi dažādas sūdzības par it kā dzīvniekiem sliktām situācijām.
Divas stundas tirpina kopēju
"Tā nu svētdienā (28. februārī – Red.) policijas darbinieks patiešām arī ieradās un veselas divas stundas tirpināja ķengura Kingarū kopēju, kurai nācās pamest tiešo pienākumu pildīšanu un policista kungam skaidrot, ka gulēšana uz muguras ir dzīvnieka dabiska un normāla uzvedība," stāsta Līdaka. Likumsargs gan bijis noskaņots visai labdabīgi, bet sūdzība ir un tā ir jāpārbauda.
Ķenguru mītnē grīdas ir speciāli veidotas – tās ir no koka, taču noklātas ar epoksīda sveķiem, tā atvieglojot tīrīšanu un novēršot dažādu baktēriju savairošanos. Grīdas no apakšas arī apsilda, tātad šajā gadījumā ķengura gulēšanu uz muguras varētu novērst tikai ar divām metodēm – vai nu izslēgt grīdu apsildi, vai nepārtraukti radīt dzīvniekam stresa sajūtu, lai tas visu laiku atrastos trauksmes stāvoklī un par atgulšanos nedomātu, skaidro zoodārzā.
Kāpēc nav koku
Sūdzības autorei arī nav paticis, ka ķenguru mītne ir tukša – bez kokiem un zaļumiem, taču tam ir objektīvi iemesli. "Ķenguriem raksturīga visai spontāna reakcija uz jebkuru traucējumu, tāpēc arī mītnes apsildei nevar izmantot radiatorus, bet jāsilda ar grīdu, un tad nu viņi meklē, kur siltāks. Tā ir arī atbilde uz jautājumu, kāpēc tur nav dažādu priekšmetu, jo ķenguri dzīvo stepē, kur, strauji skrienot, nav šķēršļu, kur atdurties," norāda zoodārzā.
Turklāt rudie ķenguri Rīgas zoodārzā regulāri vairojas, un vēl nesen apmeklētāji priecājās par ķengurēnu, kurš sāka patstāvīgas gaitas ārpus somas. Tātad ir pamats domāt, ka dzīvnieki jūtas labi.
Tāpat gulēs arī ārā
Līdaka smej: "Pēc pāris nedēļām laidīsim ārā ķengurus, un tur viņi darīs tieši tāpat – izkasīs nelielu bedri un gulēs tajā kājām gaisā. Tā ka ne jau grīda te pie vainas, bet dzīvnieku paradumi, un diez vai mēs 12 gadus vecu ķenguru tēviņu spēsim no tiem atradināt."
Līdaka apmeklētājiem iesaka, ja rodas kādi jautājumi par neierastu dzīvnieku izskatu vai uzvedību, vispirms tomēr mēģināt saņemt skaidrojumu no zoodārza darbiniekiem.