Gerhards pastāsta, kā pandēmija ietekmējusi situāciju lauksaimniecībā
foto: Edijs Pālens/LETA
Lauksaimniecībā situācija šobrīd Latvijā ir ļoti dažāda, atzina zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.
Sabiedrība

Gerhards pastāsta, kā pandēmija ietekmējusi situāciju lauksaimniecībā

Jauns.lv / LETA

Lauksaimniecībā situācija šobrīd Latvijā ir ļoti dažāda, otrdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

Gerhards pastāsta, kā pandēmija ietekmējusi situāc...

"Situācija ir ļoti dažāda," teica ministrs norādot, ka, piemēram, labi klājas graudkopības nozarei, kurā pēdējos divus gadus Latvijā ievākta rekordliela raža, kā arī cenas aug, savukārt problemātiskākā situācija ir cūkkopībā. Vienlaikus problēmas ir arī putnkopībā, piena lopkopībā un liellopu audzēšanā.

Tostarp Gerhards norādīja, ka cūkkopībā ienākumi ir samazinājušies par 47% salīdzinājumā ar pirmskrīzes līmeni.

Ministrs arī atzīmēja, ka atbilstoši valdības lēmumam ir piešķirti līdzekļi 45,5 miljonu eiro apmērā atbalsta pasākumiem lauksaimniecībā. "Mēs ceram, ka visa summa nebūs jāizlieto, ka situācija būs labāka. Tas ir kā drošības spilvens gadījumā, ja problēmas būs. Šobrīd mēs gatavojam konkrētos atbalsta noteikumus divām nozarēm - cūkkopībai un putnkopībai," teica Gerhards.

Jau vēstīts, ka atbilstoši valdības lēmumam no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" Zemkopības ministrijai piešķirti līdzekļi 45,5 miljonu eiro apmērā nozares atbalsta pasākumiem.

Tostarp atbalsts 14,5 miljonu eiro apmērā paredzēts ražotāju atbalstam cūkkopības nozarē, lai stiprinātu saimniecību dzīvotspēju un mazinātu Covid-19 izplatības negatīvo ietekmi, 12 miljoni eiro paredzēti uzņēmumu likviditātes un naudas plūsmas saglabāšanai, kredītsaistību izpildes nodrošināšanai un finansiālā sloga mazināšanai lauku saimniecībām un uzņēmumiem, savukārt 11 miljoni eiro paredzēti ražotāju atbalstam mājputnu nozarē, lai daļēji kompensētu Covid-19 izplatības ietekmē radīto ieņēmumu samazinājumu.

Tāpat septiņi miljoni eiro paredzēti lauksaimniecības, zivsaimniecības un lauku attīstības garantiju programmas īstenošanai, nodrošinot nozares uzņēmumiem finanšu līdzekļu aizņemšanās iespējas kredītiestādēs, bet miljons eiro atvēlēts sadarbības formu attīstībai, lai stiprinātu mazo un vidējo kooperatīvo sabiedrību tirgus varu, administratīvo un ekonomisko kapacitāti, kā arī atbalstam īso piegādes ķēžu digitālās platformas pieejamībai.