Vai vērtēs "pēc deguniem"? Čaklākie 12.klases skolēni norūpējušies, ka varētu atcelt eksāmenus
Patlaban ir plānots, ka šajā mācību gadā 12. klašu skolēni kārto trīs obligātos eksāmenus. Bet, ja ārkārtējās situācijas dēļ 12.klašu skolēniem eksāmeni nevarēs notikt, tad skolēni izglītības iestādi beigs ar gada vērtējumiem, un augstskolas koriģēs uzņemšanas noteikumus. Tā Jauns.lv skaidroja Valsts izglītības satura centrā (VISC), komentējot kādas 12.klases skolnieces mammas satraukumu, ka eksāmenus varētu atcelt un skolēnu zināšanas novērtējumam kalpotu vidējā atzīme, kas var neatspoguļot absolventa patiesās zināšanas.
Kādas 12.klases skolnieces mamma Jauns.lv sūkstījās, ka patlaban atbildīgās nozares amatpersonas nav devušas skaidru atbildi par vidusskolu beidzēju centralizētajiem eksāmeniem, bet izskanējis, ka šos eksāmenus varētu atcelt un skolēnu zināšanas novērtējumam kalpotu vidējā atzīme. Ar šo vērtējumu skolēniem vajadzētu cīnīties par iekļūšanu Latvijas un ārzemju augstskolās.
Taču jāņem vērā, ka skolēna vidējā atzīme ne vienmēr adekvāta tām zināšanām, ko viņš var parādīt centralizēto eksāmenu laikā. Skolēna vidējā atzīme attālināto mācību laikā var būt augsta, bet patiesais zināšanu līmenis - zemāks.
Vērtē "pēc deguniem" - ja skolēns patīk, tad atzīme augstāka
Mamma vērsa uzmanību, ka dažādi skolotāji bērnus vērtē dažādi, turklāt joprojām viens no kritērijiem vērtējuma izlikšanai joprojām ir personiskās simpātijas vai antipātijas. Diemžēl joprojām ir skolotāji, kuru vērtējumu ietekmē tas, vai viņiem konkrētais bērns patīk vai nepatīk.
Attālinātajās mācībās vieglāk nošpikot
Turklāt attālināto mācību laikā skolēniem ir lielākas iespējas nošpikot atbildes no dažādiem palīglīdzekļiem vai klasesbiedru rakstītā. Tādējādi tiem, kas nemācās, ir vieglāk iegūt augstāku vērtējumu.
Zustu motivācija mācīties
Skolnieces mamma arī norādīja: ja skolēni jau drīzumā uzzinās, ka viņiem nebūs jāpiedalās centralizētajos eksāmenos un gala vērtējums būs vidējā atzīme, tas varētu samazināt stimulu mācīties. Daļai jauniešu varētu zust motivācija turpināt mācīties tikpat cītīgi, kā tas notika klātienes mācībās, kad 12.klasi beidzot, bija jākārto centralizētie eksāmeni.
Slinkajiem var būt labākas atzīmes nekā cītīgajiem
Drīzāk viņi varētu pievērsties shēmošanai, kā vieglāk un ērtāk uzlabot savu vidējo atzīmi. Aktīvi īstenojot norakstīšanu un izmantojot dažādus palīglīdzekļus, slinkākie skolēni attālināto mācību laikā var pat iegūt labākas atzīmes nekā tie klasesbiedri, kas cītīgi mācās un pārbaudes darbus pilda godīgi.
Kādas problēmas organizēt centralizētos eksāmenus?
Mamma uzsvēra, ka centralizētie eksāmeni ir objektīvs mehānisms, lai pārbaudītu skolēnu zināšanas visā valstī. Tie izslēdz iespēju, ka skolēnus varētu vērtēt "pēc deguniem" un personīgām simpātijām vai antipātijām.
Viņa uzdod jautājumu, kādas problēmas ir atbildīgajām amatpersonām noorganizēt centralizēto eksāmenu kārtošanu arī pandēmijas laikā? Viņasprāt, šajā situācijā nav šķēršļu, lai skolēnus sasēdinātu sporta zālē ar pietiekamu apgaismojumu un ventilāciju. Skolēni varētu kārtot centralizētos eksāmenus, sēžot maskā, bet arī tas pieaugušajiem un gandrīz pieaugušajiem cilvēkiem nevarētu būt liels apgrūtinājums.
Jau tagad viņi, dodoties ārpus mājas, velk maskas, tāpēc dažu stundu eksāmens maskā nebūtu nekas traģisks.
Noslēgumā mamma piebilda, ka 12.klases skolēni jau ilgāku laiku mācās attālināti, tāpēc centralizētajiem eksāmeniem vajadzētu būt atvieglotiem un ņemt vērā attālināto mācību laiku. "Tie skolēni, kas cītīgi mācās, grib lai eksāmeni notiktu, bet vienlaikus ņemtu vērā, ka lielākā daļa mācību notika attālināti," mamma teica.
Eksāmeni plānoti, bet mainīta kārtība
Savukārt Valsts izglītības satura centrā Jauns.lv skaidroja: plānots, ka šajā mācību gadā 12. klašu skolēni kārto trīs obligātos eksāmenus (latviešu valoda, viena svešvaloda, matemātika). Ārkārtējās situācijas dēļ tiek mainīta ierastā kārtība, kādā skolēni kārtos noslēguma pārbaudījumus, un centralizēto svešvalodas eksāmenu norise ir pārcelta uz maiju.
Šobrīd plānots, ka svešvalodas eksāmenu norise 12. klasei tiks organizēta no 11. maija līdz 14. maijam. Angļu valodā rakstu daļa paredzēta 11.maijā, mutvārdu daļa - 11.-13.maijā. Vācu valodā eksāmens paredzēts 12.maijā. Krievu valodā rakstu daļa iecerēta 13. maijā, bet mutvārdu daļa - 13. un 14.maijā. Franču valodā eksāmens plānots 14.maijā.
12.klašu skolēniem paredzēts arī brīvlaiks
Plānots, ka arī 12. klašu skolēni dodas pavasara brīvdienās no 15. marta līdz 19. martam (tāpat kā 1.-11.klases skolēni), savukārt profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi turpina mācības atbilstoši valstī noteiktajiem ierobežojumiem.
Plašāks pārbaudījumu grafiks pieejams šeit:
Valsts izglītības satura centrā gan norādīja, ka grafikā noteikti būs izmaiņas. "Noteikti mainīsies daļa 9.klašu pārbaudījumu datumu, jo netiks vairs kārtoti eksāmeni, bet diagnosticējošie darbi. Bet provizoriski šāds izskatās kalendārs. Redzami gan 12.klašu pamattermiņi, gan plānotie papildtermiņi."
Speciālisti arī piebilda, ka līdzīgi kā iepriekšējā gadā arī šogad skolēniem ir tiesības saņemt objektīvu apgūto zināšanu un prasmju pārbaudi/novērtējumu par visu apgūto mācību saturu, lai nodrošinātu sekmīgu tālāko izglītības turpinājumu un vienlīdzīgus nosacījumus attiecībā pret citu gadu absolventiem. Iegūtais vērtējums un sertifikāti par vidējo vispārējo izglītību nodrošinās visiem vienlīdzīgas iespējas iestāties gan Latvijas, gan citus valstu augstskolās ne tikai šogad, bet arī pēc gada vai vairākiem gadiem.
Eksāmeni plānoti līdzīgi kā pērn
Eksāmeni par vidējo izglītību notiks pēc pagājušā gada parauga:
- 3h stundu gari,
- visos eksāmenos skenējamas atbilžu lapas,
- valodu eksāmenos nebūs valodas lietojuma daļas.
Ja eksāmeni nevarēs notikt, tad būs jāiztiek ar gada vērtējumu
Ja ārkārtas situācijas dēļ eksāmeni nevarēs notikt ne pamata, ne papildu termiņā (līdz 7.jūlijam), tad skolu beidz ar gada vērtējumiem un augstskolas koriģē uzņemšanas noteikumus.
Eksāmenu programmās sīkāk norādītas pārbaudāmās zināšanas un prasmes, kā arī iekļautie temati. Programmas atrodamas šeit.
Valsts izglītības satura centra eksperti ir izveidojuši videolekciju ciklu ar 9 skaidrojošiem videomateriāliem par pagājušā mācību gada centralizēto eksāmenu rezultātiem un ieteikumiem, kā skolēniem pilnveidot savas zināšanas prasmes un pilnvērtīgāk sagatavoties noslēguma pārbaudījumiem. Video lekcijas pieejamas Valsts izglītības satura centra "Youtube" kanālā.