Bēgļu uzņemšana reģionos var notikt tikai ar valsts finansiālu atbalstu, uzsver VARAM
Bēgļu uzņemšana pašvaldībās ir iespējama tikai ar valsts finansiālu atbalstu, tādējādi sniedzot iespējas pašvaldībām nodrošināt vietējo iedzīvotāju intereses, uzskata Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).
VARAM norāda, ka šobrīd lielākā daļa pašvaldību noraidoši skatās uz priekšlikumu savā teritorijā izmitināt bēgļus. Pašvaldību vadībai un to iedzīvotājiem, diskutējot par bēgļu uzņemšanu Latvijā, ir bažas, ka cietīs vietējo iedzīvotāju intereses.
"Lai pašvaldības būtu gatavas uzņemt bēgļus, tām ir nepieciešams valsts finansiāls atbalsts, tādējādi sniedzot iespējas pašvaldībām nodrošināt vietējo iedzīvotāju intereses," pauž ministrija.
VARAM norāda, ka pašvaldības norādījušas, ka finanšu līdzekļi no valsts budžeta nepieciešami, lai veiksmīgi risinātu bēgļu izmitināšanas un integrācijas problēmas, kā arī informētu iedzīvotājus par iespējamajām izmaiņām.
"Pašvaldība ir vēlēšanu ceļā ievēlēta vietējā pārvaldes institūcija, kas strādā konkrētās administratīvās teritorijas iedzīvotāju interesēs un lēmums par bēgļu uzņemšanu ar pašvaldībām netika izdiskutēts. Savā teritorijā tai ir jānodrošina nozaru politikas realizācija tādā kompetenču līmenī, kā nosaka pašvaldības autonomās un deleģētās funkcijas. Tāpat pašvaldība pati arī lemj, kā visefektīvāk izmantot finanšu līdzekļus, lai nodrošinātu pašvaldību funkciju izpildi," pauž VARAM.
Jau vēstīts, ka saskaņā ar ES tieslietu un iekšlietu ministru lēmumu ES dalībvalstis uzņems 54 760 bēgļu. Latvija norādījusi uz gatavību brīvprātīgā kārtā uzņemt 250 bēgļu. Paredzēts, ka Eiropas migrācijas programmas ietvaros Latvija uzņems 50 bēgļu , bet mītnes vietas programmā no Itālijas un Grieķijas - 200 bēgļu.
Latvijā pie bēgļu integrācijas strādā īpaši izveidota darba grupa Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretāres Ilzes Pētersones-Godmanes vadībā. Darba grupā ir arī Ārlietu, Kultūras, Labklājības, Izglītības un zinātnes, Veselības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāri, un sēdēs piedalās dažādi eksperti.
Gala ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā tiks izstrādāts līdz 30.novembrim, savukārt ar starpziņojumu darba grupa iepazīstinās 30.septembrī. Darba grupas uzdevums ir izveidot Latvijas apstākļiem piemērotāko sistēmu 250 bēgļu integrācijai sabiedrībā, pagaidu mītnes vietai, nodarbinātībai, veselības aizsardzībai un citiem jautājumiem.
BNS/Foto: Edijs Pālens/LETA