Individuālo aizsardzības līdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu iegādes kompensēšanai SAC paredzēti 800 000 eiro
Individuālo aizsardzības līdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu iegādes kompensēšanai 50% apmērā sociālās aprūpes centros (SAC) paredzēti 800 000 eiro, otrdien pēc valdības un Krīzes vadības padomes kopsēdes žurnālistiem atklāja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).
Viņa informēja, ka valdība šodien apstiprināja Labklājības ministrijas (LM), Veselības ministrijas (VM), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) izstrādāto rīcības plānu Covid-19 izplatības ierobežošanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.
"Plāns aptver un sistematizē tos pasākumus, ko jau šobrīd LM dara, gan atjaunojot un pilnveidojot vadlīnijas, izstrādājot jaunus priekšlikumus, gan turpinot rīkot regulāras sanāksmes SAC direktoriem kopā ar VM, Veselības inspekciju, Slimību profilakses un kontroles centru un LPS," klāstīja politiķe.
Vienlaikus plānā papildus iezīmēti un akcentēti tie virzieni, kuros būtu jāvirzās, lai izvairītos no infekcijas uzliesmojumiem un maksimāli samazinātu saslimušo skaitu. Pēc divām nedēļām LM nākšot klajā ar ziņojumu par plāna īstenošanas gaitu un progresu.
Plāns tostarp paredz antigēnu eksperstestu iegādi par valsts līdzekļiem, pulsa oksimetru iegādes kompensēšanu SAC. Tāpat trīs mēnešus - janvārī, februārī un martā - valsts 50% apmērā kompensēs izdevumus par individuālo aizsardzības līdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu iegādi SAC, un šim mērķiem nepieciešami 800 000 eiro.
Plānā iekļauta arī supervīzija un psihologa atbalsts SAC darbiniekiem, ko pašlaik LM plāno nodrošināt sava budžeta ietvaros, taču, ja būs nepieciešams, tiks prasīts papildu atbalsts, atzina Petraviča.
Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) uzsvēra, ka viens no kritiskiem jautājumiem ir panākt, ka SAC ir pieejami mediķi.
"Ar prasību, ka šādi ir jābūt, nekas nav līdzēts. Iespējams, nepieciešams sniegt papildu atbalstu finanšu izpratnē, mainīt tarifus saistībā ar ģimenes ārstu sniegtajiem pakalpojumiem SAC," pieļāva ministrs.
Tāpat, iespējams, būs nepieciešams finansējums medicīnas personāla piesaistei no malas, nodrošinot tā saucamo "dienas aprūpi", kad speciālists ar atbilstošu kvalifikāciju ierodas SAC, sniedz pakalpojumu un dodas prom.
"Šajos jautājumos VM ar LM strādā kopā," apgalvoja Pavļuts.
Petraviča stāstīja, ka līdz šim apkopotie dati liecina, ka no SAC klientiem atsaucība vakcinēties ir liela, un vakcinācijas nodrošināšana arī ir viena no plāna prioritātēm.
Viņa arī apgalvoja, ka saslimstības līmenis ar Covid-19 ir stabilizējies un, salīdzinot ar janvāra sākumu, pat samazinājies.
"Šobrīd ir tāds stabils līmenis, ko ir jācenšas ar visiem pasākumiem dabūt uz leju," komentēja politiķe.
Jau ziņots, ka plāna mērķis īstermiņa ir novērst ilgstošas sociālās aprūpes institūcijas klientu un darbinieku veselības apdraudējumu Covid-19 infekcijas izplatības laikā, bet vidējā termiņā - veicināt ilgstošas aprūpes pakalpojuma noturību un nepārtrauktību, pielāgojot ilgstošas sociālās aprūpes institūcijas epidemioloģiskā apdraudējuma situācijai un attīstot ģimeniskai videi pietuvināta sociālā pakalpojuma pieejamību pašvaldībās. Rezultātā iesaistītās puses vēlas klientiem radīt maksimāli drošu un veselību saglabājošu vidi ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās.
Rīcības plānā noteiktie pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās paredz koordinētas darbības septiņos rīcības virzienos, tostarp operatīvu jautājumu risināšana, situācijas monitorings un kontrole, epidemioloģisko drošības prasību ievērošana, infekcijas izplatības prevencija. Tāpat paredzēts atbalsts ilgstošas sociālās aprūpes institūciju darbiniekiem, komunikācija ar klientu tuviniekiem un institūcijām, bet kā septītais virziens noteikti "izejas pasākumi".
Lai nodrošinātu operatīvo jautājumu risināšanu, līdz mēneša beigām plānots noteikt starpinstitūciju sadarbības koordinatorus operatīvai informācijas apmaiņai par aktuālāko situāciju Covid-19 ierobežošanas pasākumu nodrošināšanā SAC un noteikt kārtību operatīvas informācijas apmaiņai starp visiem iesaistītajiem, tai skaitā izveidojot kopīgiem paziņojumiem vienotu e-pasta adresi.
VM būs jāsniedz priekšlikumi koordinatoru grupai par nepilnību novēršanu Covid-19 ierobežošanas pasākumu nodrošināšanā, bet LM uzdevums būs organizēt regulāras sanāksmes ar visu ilgstošas sociālās aprūpes institūciju direktoriem par aktuāliem un praktiskiem jautājumiem Covid-19 ierobežošanas pasākumu nodrošināšanā. Tāpat LM pēc pieprasījuma organizēs SAC darbinieku un brīvprātīgā darba veicēju apmācības epidemioloģiskās situācijas kontekstā.
Monitoringam un kontrolei LM paspārnē darbosies informatīvais tālrunis un vienots e-pasts "covid19@lm.gov.lv" informācijas sniegšanai par Covid-19 epidemioloģisko prasību neievērošanu ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās, tāpat atbildīgās iestādes regulāri apkopos informāciju par inficēšanās gadījumiem aprūpes institūcijās. Pašiem centriem būs jānodrošina siekalu testu veikšana atbilstoši algoritmam, bet Veselības inspekcija līdz jūnijam atbilstoši izvērtējumam par epidemioloģiskās situācijas nodrošināšanu ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās veiks pastiprinātas kontroles un piemēros principu "konsultē vispirms", bet atkārtotu pārkāpumu gadījumā piemēros stingrākus mērus.
Lai nodrošinātu epidemioloģisko drošības prasību ievērošanu, LM plāno regulāri pārskatīt un aktualizēt vadlīnijas ilgstošas sociālās aprūpes institūcijām epidemioloģisko drošības prasību ievērošanai un nodrošināt to pieejamību LM tīmekļa vietnē. Savukārt VM jāizstrādā vadlīnijas un jāinformē ilgstošas sociālās aprūpes institūcijas par terapijas algoritmu klientiem ar dažādām diagnozēm. VM arī izstrādājusi ieteikumus operatīvai karantīnas SAC Covid-19 infekcijas gadījumā.
Starp preventīvajiem pasākumiem infekcijas izplatības mazināšanai plānā norādīta antigēna eksprestestu iegāde un sadale SAC, regulāra klientu un darbinieku testēšana. Paredzēts arī, ka pulsa oksimetrs SAC tiks izmantots kā preventīvs līdzeklis savlaicīgai veselības apdraudējuma riska konstatēšanai klientiem.
Tāpat valsts kompensēs izdevumus ilgstošas sociālās aprūpes institūcijām par izmaksātajām piemaksām par ar Covid-19 inficētu personu un šo personu kontaktpersonu aprūpi līdz 50% apmēram no darbiniekam noteiktās mēnešalgas. Plānā noteikts arī mērķis veikt pasākumus, lai nodrošinātu šīs piemaksas 100% apmērā. Aplēsts, ka šim mērķim nepieciešami 22 miljoni eiro no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".
Nepieciešamības gadījumā SAC varēs piesaistīt Nacionālos bruņotos spēkus, ja institūcijā masveidā trūkst darbinieku. Arī pašvaldībām ir jāiesaistās darbinieku nodrošinājumā, pausts plānā.
Pašās iestādēs ir jāpārskata esošie finanšu resursi, piešķirot finansējumu psiholoģiskā atbalsta sniegšanai darbiniekiem, bet LM nodrošinās psiholoģisko un emocionālo atbalstu SAC darbiniekiem trauksmes un psiholoģiskās spriedzes gadījumā.
Rīcības plānā iekļauta arī vakcinēšanas nodrošināšana SAC.
Plāns paredz arī īstenot Eiropas Savienības Atjaunošanas un noturības mehānisma plānā 2021.-2026.gadam noteiktos pasākumus SAC pielāgošanai epidemioloģiskā apdraudējuma situācijai. Plānota izolācijas telpu izveide un to aprīkošana, automātisko dezinfekcijas iekārtu iegāde un datortehnikas iegādi attālinātas saziņas ar tuviniekiem uzlabošanai SAC klientiem. Tāpat paredzēta jaunu ģimeniskai videi pietuvinātu aprūpes institūciju attīstība pašvaldībās.
Veicot ieguldījumus 26 500 000 eiro apmērā, uzlabojumi paredzēti 150 institūcijās pilngadīgām personām neatkarīgi no iestādes juridiskā statusa. Tāpat par šiem līdzekļiem iecerēts attīstīt piecas jaunas ģimeniskai videi pietuvinātas aprūpes institūcijas pensijas vecuma personām.