Juris Pūce: "Gāzes cena neaugs, lai ko teiktu Kalvītis"
Jau vairākas nedēļas uzņēmuma “Latvijas gāze” vadošās amatpersonas – Aigars Kalvītis un Juris Savickis – biedē Latvijas sabiedrību ar cenu pieaugumu, pie kā novedīs plāns liberalizēt gāzes tirgu. Abi kungi lēš, ka monopola varas ierobežošana Latvijas tirgū varētu par 20 – 30% sadārdzināt iepirktās gāzes cenu.
Gāzes tirgus liberalizācija, ļaujot ienākt tirgū arī alternatīviem piedāvājumiem, ir Latvijas valsts un Eiropas Savienības politika. Tās mērķis ir mazināt atkarību no Krievijas kā vienīgā piegādātāja, kā arī konkurences rezultātā panākt cenu samazināšanos. Šim plānam aktīvi iebilst “Latvijas gāzes” vadība, norādot, ka gāze uz Latviju tik un tā ceļos no Krievijas, tikai tirgū parādīsies dažādi starpnieki, sadārdzinot gala cenu. “Šķiet, Kalvīša un Savicka kungi ir piemirsuši vai nav pamanījuši, ka Latvija jau desmit gadus par dabasgāzi maksā būtiski vairāk nekā citas Rietumeiropas valstis. Krievija tikai turpina solīt arvien labāku cenu nākotnē, bet, ak, pārsteigums, Latvijas patērētājus tā joprojām nav sasniegusi!” situāciju komentēja radio SWH ekonomikas eksperts Juris Pūce.
Gāzes tirgus liberalizācija Latvijā nenotiks ātrāk par 2017. gada aprīli, lai gan, ņemot vērā, ka šis jautājums joprojām nav skatīts valdībā, process varētu sākties arī vēl krietni vēlāk. Taču “Latvijas gāzes” vadības asā iestāšanās pret jaunu spēlētāju potenciālo ienākšanu tirgū liek rasties aizdomām par viņu iespējamo privāto ieinteresētību atkarības saglabāšanā no esošā Krievijas partnera: “Biedēšana nozīmē tikai vienu – dabasgāzes tirgus liberalizācija ir ne tikai jāturpina, bet iespējami jāpaātrina, lai monopolista šantāža vairs neietekmētu Latvijas politiku. Kalvīša un Savicka kungiem iesaku palasīt pasaules naftas tirgus ziņas – šobrīd cena naftai samazinās, kas nozīmē, ka arī gāzes cena turpmākajos pāris gados būs zemāka,” norādīja Juris Pūce.
Ekonomikas eksperts Juris Pūce / Foto: Ieva Lūka/LETA