Levits: pēc Satversmes tiesas sprieduma Saeimai būs jādefinē, kas ir faktiskā ģimene
foto: Evija Trifanova/LETA
"Noteikt, kas ir faktiskā ģimene, kur iespējamas ļoti daudz un dažādas situācijas, ir diezgan pagrūti, bet tas ir uzdevums, pie kura likumdevējam tagad ir jāpiestrādā," komentēja Levits.
Politika

Levits: pēc Satversmes tiesas sprieduma Saeimai būs jādefinē, kas ir faktiskā ģimene

Jauns.lv / LETA

Satversmes tiesa (ST) savā pagājušās nedēļas spriedumā ir pateikusi, ka ģimenes jēdziens ir paplašināms ne tikai uz juridiski noformēto, bet arī uz faktisko ģimeni, un Saeimai līdz 2022.gada 1.jūnijam būs jāizstrādā attiecīgi likumu grozījumi, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Levits: pēc Satversmes tiesas sprieduma Saeimai bū...

Viņš prognozēja, ka ST paustās atziņas ieviest likumos nebūs vienkārši. "Noteikt, kas ir faktiskā ģimene, kur iespējamas ļoti daudz un dažādas situācijas, ir diezgan pagrūti, bet tas ir uzdevums, pie kura likumdevējam tagad ir jāpiestrādā," komentēja Levits.

Viņš uzsvēra, ka ar pagājušajā nedēļā pasludināto spriedumu nekādā veidā nav aizskarts vai mainīts laulības jēdziens, bet gan runāts par ģimenes jēdzienu. "Laulība paliek tā, kā Satversmē ir noteikts - savienība starp vīrieti un sievieti, bet ģimenes jēdziens ST ieskatā ir paplašināms ne tikai uz juridiski noformēto ģimeni, bet arī uz faktisko ģimeni, tātad uz faktisko kopdzīvi," skaidroja valsts pirmā persona.

Prezidents komentēja, ka ST, taisot spriedumu konkrētajā lietā, par izejas pozīciju ir ņēmusi bērna situāciju. "Bērns piedzimst noteiktā situācijā, un viņa vecāki var būt šādi vai tādi. Šajā gadījumā ST uzskatīja, ka arī viendzimuma vecāki vai cilvēki, kas veido ģimeni, ir ģimene, kura ir jāaizsargā," skaidroja Levits, piebilstot, ka šāds uzstādījums Latvijas tiesību sistēmā ir parādījies pirmo reizi.

Kā ziņots, ST pagājušajā ceturtdienā par neatbilstošu Satversmei atzina likuma normu, kas viendzimuma pāriem pēc bērna dzimšanas neparedz tiesības uz atvaļinājumu.

ST vērtēja kāda pāra pieteikumu, kad bērna bioloģiskās mātes partnerei nebija paredzētas tiesības uz atvaļinājumu pēc bērna piedzimšanas. Šajā lietā pieteicēja lūdza pārbaudīt Darba likuma 155.panta pirmās daļas atbilstību Satversmes 110.panta pirmajam teikumam.