Gandrīz visi Covid-19 perēkļi Latvijā aizsākās, jo cilvēks ar simptomiem nepalika mājās
Gandrīz pie visiem uzliesmojumiem, kas ir konstatēti šobrīd, bija novērota sākotnējā infekcijas izplatīšanās no cilvēka, kurš bija simptomātisks un turpināja apmeklēt darba kolektīvu vai izglītības iestādi, pirmdien žurnālistiem atklāja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
"Mums ir svarīgi saprast, ka tad, ja cilvēkam ir simptomi, vajadzētu palikt mājās. Ja simptomi ir nopietni, vajag konsultēties ar savu ģimenes ārstu, un nepakļaut citus cilvēkus, ar kuriem mēs strādājam, mācāmies un braucam sabiedriskajā transportā, šim inficēšanās riskam," uzsvēra epidemiologs.
Viņš preses konferencē norādīja, ka situācija Kurzemē, kur bija fiksēti uzliesmojumi Kuldīgā un Aizputē, pateicoties mērķtiecīgi veiktiem lokāliem ierobežojošajiem pasākumiem ir normalizējusies. Tas apliecina, ka īstenotie pasākumi bijuši efektīvi.
Lasi arī: kā no viena slimnieka Latvijā Covid-19 aizgāja līdz 109 cilvēkiem, no kuriem divi nomira
Perevoščikovs žurnālistiem atklāja, ka pagājušajā nedēļā Latvijā bija vērojams 34% jaunu saslimšanas gadījumu pieaugums, ja salīdzina ar vēl nedēļu iepriekš. Tāpat pieaudzis veikto testu skaits, tomēr ne tik strauji kā jauno gadījumu skaits - 8%.
Pozitīvo testu īpatsvars pagājušajā nedēļā bija vidēji 2,7%, taču atsevišķās dienās tika pārsniegti 3%. Vēl nedēļu iepriekš šis rādītājs bija 2,2%.
Perevoščikovs arī atklāja, ka pagājušajā nedēļā attiecībā pret atklāto gadījumu skaitu 8% saslimušo bija vajadzīga stacionēšana. Tāpat, papētot smalkāk, mazliet pieauga arī smagi slimo pacientu procents attiecībā pret jaunajiem gadījumiem.
Visbiežāk pagājušajā nedēļā saslima izglītības iestādēs, otrajā vietā ierindojās ģimene vai mājsaimniecība, bet trešajā vietā ierindojama darba vieta. Arī ārzemēs inficēto skaits bija samērā liels - 30 cilvēki Covid-19 "saķēra" ārpus Latvijas.