Kozlovskis netic, ka Eiropas kolēģi vienosies par obligātām bēgļu kvotām
Šodien Eiropas Savienības (ES) iekšlietu un tieslietu ministru padomē, iespējams, nevarēs panākt vienošanos par obligātu bēgļu kvotu noteikšanu, šorīt intervijā Latvijas Radio prognozēja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V).
Kozlovskis sacīja, ka panākt konsensus šajā jautājumā, it sevišķi, kad 28 dalībvalstīm ir sava nostāja bēgļu uzņemšanas jautājumā, ir visai sarežģīti.
"Sarunas noteikti būs garas, emocionālas un sarežģītas," piebilda ministrs.
Savukārt šorīt intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" ministrs nevarēja komentēt izskanējušās runas, ka uz Latviju jau ir nogādātas pirmās atlasīto bēgļu grupas, jo pēc viņa rīcībā esošās informācijas tādas Latviju varētu sasniegt tikai ziemā.
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) šodien Briselē piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Tieslietu un iekšlietu ministru ārkārtas sanāksmē, kurā paudīs Latvijas pozīciju par papildu bēgļu uzņemšanu.
Jau ziņots, ka Saeimas Eiropas lietu komisija pagājušajā piektdienā atkārtotā sēdē tomēr atstiprināja Latvijas pozīciju bēgļu jautājumā, kas paredz - Latvija piekrīt brīvprātīgi uzņemt papildu 526 patvēruma meklētājus, bet iebilst pret obligāto kvotu sistēmas ieviešanu, norādot, ka bēgļu jautājuma risināšanā fiziska personu pārdale ir tikai galējais līdzeklis ārkārtas situācijās.
Tas nozīmē, ka Latvija ir gatava divu gadu laikā uzņemt kopumā 776 bēgļus.
Latvija šodienas sanāksmē plāno paust, ka bēgļu jautājuma risināšanā fiziska personu pārdale ir tikai viens no solidaritātes izpausmes veidiem, turklāt izmantojams tikai kā galējais līdzeklis ārkārtas situācijās, lai mazinātu spiedienu uz konkrētas dalībvalsts patvēruma sistēmu krīzes gadījumos. Tas teikts Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotajā pozīcijā, ko iepriekš izskatīja valdība.
Līdz ar to Latvija uzskata - pat ja šāds pastāvīgs ietvars pārvietošanas shēmām tiek izveidots, ir jāsaglabā efektīva iespēja izvērtēt katru gadījumu atsevišķi, nodrošinot, ka šajā procesā tiek ņemtas vērā arī dalībvalstu kapacitātes iespējas. Latvijas vērtējumā šādos pasākumos dalībvalstīm ir jāpiedalās brīvprātīgi, izvērtējot savas iespējas un nacionālo kapacitāti, teikts dokumentā. Tāpat Latvijai ir bažas par piedāvāto lēmuma pieņemšanas procedūru automātiskai patvēruma meklētāju pārdales mehānisma iedarbināšanai.
Attiecībā uz patvēruma meklētāju pārvietošanu no Grieķijas, Itālijas un Ungārijas Latvija piekrīt, ka pašlaik Eiropa saskaras ar ārkārtas situāciju patvēruma jomā, un konceptuāli atbalsta palīdzības sniegšanas nozīmību tām dalībvalstīm, kuras saskaras ar vislielāko spiedienu savai patvēruma sistēmai.
Latvija atzīst, ka patiesas solidaritātes, kas ir viens no ES pamatprincipiem, un taisnīgas atbildības sadalījuma nodrošināšanai svarīgi ir, ka atbilstoši uzņemšanas kapacitātei visas dalībvalstis piedalās ar savu kontribūciju šajā procesā, uzsvērts dokumentā.
Latvijas valdība iepriekš vienojās, ka valsts divu gadu laikā varētu uzņemt 250 patvēruma meklētājus, tomēr saskaņā ar EK priekšlikumu Latvijai papildus jāuzņem vēl 526 bēgļi, līdz ar to kopumā - 776 bēgļi.
LETA/Foto: Ieva Čika/EPA