Juris Pūce: "Valdība piebeidz mikrouzņēmējus"
Valdība pieņēmusi pēdējos grozījumus, lai faktiski likvidētu pirms pieciem gadiem ieviesto mikrouzņēmuma nodokli, par ko tikām apskausti pat igauņu medijos.
Vēl nesen igauņu laikraksts „Äripäev” norādīja, ka var tikai apskaust latviešu tālredzību, ieviešot pazeminātu nodokļu likmi mikrouzņēmējiem. No nākamā gada 1. janvāra mikrouzņēmumu statusu būs aizliegts piemērot 37 nozarēs, kuras valdība noteikusi patvaļīgi un bez objektīva pamatojuma. Divu gadu laikā pēc jaunās likmes ieviešanas budžeta ieņēmumi palielinājās par 20 miljoniem eiro, tūkstošiem uzņēmēju iznākot no ēnu ekonomikas un nopelnīto deklarējot oficiāli. Tagad valdošā koalīcija pretēji priekšvēlēšanu solījumiem nolēmusi šim veiksmes stāstam visai īpatnā veidā “piegriezt skābekli”. Pat tai nelielajai daļai uzņēmumu, kam pazeminātā likme tomēr tiks saglabāta, no 2017. gada būs par katru darbinieku jāsāk maksāt arī sociālais nodoklis. Tas nozīmē, ka mikrouzņēmēju nodokļu slogs tuvāko gadu laikā vidēji pieaugs vairāk nekā divas reizes.
Pret jaunajiem grozījumiem asi iebilda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), kas valdības lēmumu nosauca par absurdu, norādot, ka šādā veidā nekā netiek risināta solītā uzņēmējdarbības vides sakārtošana. “Izmaiņas novedīs pie tā, ka tuvāko pāris gadu laikā aptuveni 80% mikrouzņēmēji savu darbību pārtrauks vai lems par atgriešanos ēnu ekonomikā. Visskarbāk tas diemžēl atsauksies uz reģioniem, kur mikrouzņēmumi ir daudzu ģimeņu vienīgais iztikas avots,” jauno reformu komentēja SWH ekonomikas eksperts Juris Pūce. Viņš arī atzina, ka tas var veicināt daļas iedzīvotāju aizplūšanu uz ārzemēm vai uzņēmumu pārreģistrēšanu citās valstīs. “Mikrouzņēmēju piebeigšana būs godam izdevusies, bet Latvijas ekonomikas vide un valsts budžeta ieņēmumi no tā tikai cietīs,” situācijas attīstību nākotnē prognozēja Juris Pūce.
Ekonomikas eksperts Juris Pūce / Foto: Ieva Lūka/LETA