Vāc parakstus par liegumu pašvaldībām lemt par uzņēmumu būvniecību, kas saistīta ar ietekmi uz vidi
Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par liegumu pašvaldībai lemt par tādu uzņēmumu būvniecību, kas saistīta ar ietekmi uz vidi.
Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Andis Vaičulis. Viņš norādīja, ka pašvaldības mēdzot bez pamatojuma ierobežot uzņēmējdarbību un atteikt projektus ar paredzami pozitīvu pienesumu vietējai un valsts ekonomikai.
"Tukuma pašvaldība aizliedz būvēt vēja parku. Saulkrastu pašvaldība aizliedz būvēt sašķidrinātās dabasgāzes terminālu Skultes ostā. Rīgas pašvaldība aizliedz naftas un naftas ķīmijas produktu pārkraušanas termināļa būvniecību. Ikšķiles pašvaldība aizliedz stikla vates rūpnīcu," kā piemērus minēja Vaičulis, uzsverot, ka tas bremzē ekonomikas attīstību.
Viņš pauda, ka katrā pašvaldībā dome pieņem un apstiprina teritorijas plānojumus, kuros noteikti zemesgabali, kuros atļauta dažādu rūpniecības uzņēmumu būvniecība. Savukārt Ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) gaitā dažāda veida speciālisti novērtē, vai, veicot plānoto darbību, noteiktā vietā būs iespējams ievērot likumos noteiktās prasības, lai saglabātu bioloģiskās vērtības, nepārsniegtu atļauto gaisa, trokšņa, ūdens piesārņojuma līmeni, kā arī ievērotu citos likumos noteiktās prasības.
Tomēr bieži izveidojas situācija, ka IVN process apstiprina, ka rūpnīcu var būvēt, bet pašvaldības deputāti pieņem lēmumu aizliegt rūpnīcas būvniecību, teikts iniciatīvas pieteikumā, norādot, ka parasti pašvaldībām ir divi argumenti, kas saistīti ar labum meklēšanu vai antipātijām.
"Faktiski veidojas pretruna - ar vienu lēmumu pašvaldība atļauj noteiktos zemesgabalos būvēt rūpnīcas, savukārt ar otru aizliedz būvēt ieplānoto rūpnīcu, kurai veic IVN. Līdz ar to pašvaldība pieņem lēmumu par ekonomiskās attīstības bremzēšanu," norādīja idejas autors.
Viņaprāt, pretrunu novērst un veicināt ekonomisko attīstību var, pašvaldībām noņemot tiesības spriest par konkrētu uzņēmumu būvniecību. "Pašvaldības ir apliecinājušas, ka tām nav kompetences saprast un izvērtēt IVN procesu un rezultātus. Kompetences neesamība tad arī nozīmē, ka tām nevar būt tiesību pieņemt lēmumu aizliegt vai atļaut noteiktu uzņēmumu, kuriem ir veikts IVN, darbības savā teritorijā," norādīja Vaičulis.
Tāpēc viņš rosina likumā "Par ietekmes uz vidi novērtējumu" noteikt, ka no pašvaldībām nevajag saņemt saskaņojumu un atļauju darbībām, kurām ir jāveic IVN novērtējums, jo šo novērtējumu jau veic Valsts vides dienesta eksperti un nav vajadzības to pakļaut atkārtotam un "dažkārt subjektīvam" pašvaldību politiķu lēmumam.
Vaičuļa ieskatā sabiedrība no tā iegūs uzņēmējdarbībai skaidru, paredzamu tiesisko vidi un no tās izrietošu ekonomisko attīstību un izaugsmi.