VARAM rosina likumā noteikt profesionālās prasības un darba līguma termiņu pašvaldību izpilddirektoriem
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) jaunajā pašvaldību likumā rosina definēt profesionālās prasības un darba līguma termiņu pašvaldību izpilddirektoriem, liecina ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums "Par Pašvaldību likuma izstrādi", ko valdība plāno skatīt otrdien, 14.jūlijā.
Nozari pārraugošā ministrija norāda, ka pašlaik saskaņā ar likumu "Par pašvaldībām" katrā pašvaldībā ir viens pašvaldības izpilddirektors, kurš vada pašvaldības administrācijas darbu un pašvaldības nolikumā noteiktajā kārtībā ir atbildīgs par iestāžu un kapitālsabiedrību darbu, kā arī pilda citus likumā noteiktus tā ekskluzīvā kompetencē esošus uzdevumus. Līdz ar to pašvaldības izpilddirektora amats ir vienīgais amats pašvaldībā, kas apveltīts ar šādu kompetenci, un tam ir būtiskākā ietekme uz pašvaldības administratīvo darbu kopumā, akcentē VARAM.
Neskatoties uz minēto, likums nenosaka profesionālās prasības personām, kuras pilda pašvaldības izpilddirektora vai izpilddirektora vietnieka pienākumus. Vienlaikus likums arī nenosaka citas prasības un garantijas izpilddirektoram, kas varētu veicināt konkurenci uz pašvaldības izpilddirektora amatu.
Ņemot vērā esošā tiesiskā regulējuma trūkumus un to, ka pašvaldības izpilddirektora institūtu un lielā mērā arī tā kompetenci ir plānots saglabāt, ir nepieciešams likumā noteikt pamatprasības personām, kuras pilda izpilddirektora pienākumus. VARAM uzskata, ka profesionālām prasībām jābūt tādām, kas pamato un sniedz pārliecību par šo personu kompetenci, spēju pildīt pienākumus un labu reputāciju.
Vienlaikus, pēc ministrijas paustā, likumā būtu jānosaka darba līguma termiņa ierobežojums pildīt izpilddirektora amata pienākumus uz noteiktu laiku ar tiesībām tikt apstiprinātam atkārtoti atbilstoši konkursa uz amata vietu rezultātiem, lai saprātīgā termiņā nodrošinātu konkurenci uz šādu amata vietu. Konkurences principa ieviešanas mērķis ir radīt vispārīgu priekšnoteikumu, lai pašvaldības izpilddirektora pienākumi tiktu pildīti profesionāli un būtu nodrošināta nepārtraukta darba uzlabošana un pilnveidošana.
Iespējamais termiņš, uz kuru apstiprinātu izpilddirektoru, varētu būt pieci gadi, piedāvā ministrija. Minētais termiņš norādīts pēc analoģijas ar citu valsts pārvaldes institūciju amatpersonām noteikto darbības laiku, piemēram, Latvijas Bankas prezidenta, viņa vietnieka un padomes locekļu, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja un padomes locekļa pilnvaru termiņš ir pieci gadi. Arī Augstākās tiesas priekšsēdētāju, Ģenerālprokuroru un Satversmes aizsardzības biroja direktoru ieceļ amatā uz pieciem gadiem.
Savukārt attiecībā uz amatā esošajiem izpilddirektoriem pēc jauna tiesiskā regulējuma spēkā stāšanās būtu nepieciešams veikt darba tiesisko attiecību noteikumu grozījumus, piemērojot ārējam normatīvajam aktam atbilstošu pilnvaru termiņu.
Jau ziņots, ka, izstrādājot jaunu vietējo pašvaldību likumu, ministrija ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu, kura mērķis ir vēl pirms likumprojekta detalizētas izstrādes apzināt iespējami vairāk spēkā esošā regulējuma problēmjautājumus un sākt diskusiju ar iesaistītajām pusēm par iespējamajiem to risinājumiem.