Fatima, Muhameds, Ahmeds - kad latviešu kalendārus papildinās arābu personvārdi?
Medijos arvien biežāk tiek stāstīts par latviešu interesi saistībā ar Tuvo Austrumu kultūru kā arī pievēršanos Islāmam. Papildus tam, kā zināms, Latvijā pavisam noteikti un drīz gaidāms arī šīs kultūras un ticības pārstāvju pieplūdums bēgļu statusā. Kas tādā gadījumā notiks ar tradicionālo latviešu kalendāru? Vai drīzumā vārdadienu vienā dienā svinēs gan Māris, gan Mārcis, gan Muhameds?
Vadoties pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datiem, personvārdam Muhameds šobrīd, Latvijā ir 6 nēsātāji. Vārds Abdulla dots 10 cilvēkiem, savukārt sieviešu dzimtes vārds Aisha, kurš tulkojumā no arābu valodas nozīmē „tā kura dzīvo” dots 3 Latvijā dzīvojošām sievietēm. Salīdzinoši populārs ir arī vārds Ahmeds – Latvijā šādi tiek godāti 17 kungi.
Mainīt kalendāru neesot pamata
Par spīti tam, ka Latvijā mitinās apzināts skaits personu, kurām ir arābu izcelsmes vārdi, Valsts valodas centrs (VVC) papildināt kalendārus tuvākajā laikā neplāno. Centra direktora vietnieks Agris Timuška skaidro, ka šādai latviešu tradicionālā kalendāra atjaunošanai vienkārši neesot pamata: „Nākamā Kalendārvārdu ekspertu komisijas sēde plānota vien 2018.gadā, taču nedomāju, ka radīsies pamats papildināt tradicionālo kalendāru ar Tuvo Austrumu izcelsmes personvārdiem. Tie gluži vienkārši nevar tikt uzskatīti par tradicionāliem latviešu vārdiem, neskatoties uz to, cik daudz cilvēku no šīm zemēm ieceļo Latvijā.”
Gadījumā, ja arī latviešu māmiņas, reliģisku iemeslu vai gluži vienkārši negaidīta, bet iespējama modes kliedziena dēļ sāks saviem bērniem piemeklēt arābu vārdus, kalendārs, visticamāk, paliks nemainīgs. „Komisija gan var izskatīt šo jautājumu, taču ir ļoti maz ticams, ka tuvākajā laikā parādīsies vērā ņemams iemesls latviešu kalendāram pievienot šādus personvārdus,” apgalvo VVC pārstāvis. Kalendārā gan izsenis ir sastopami krievu izcelsmes vārdi, piemēram, Sergejs, Tatjana u.c., taču VVC to skaidro ar tikpat senu šo vārdu popularitāti un biežo lietojumu Latvijas, īpaši Latgales reģiona ģimenēs.”
Latvijā jau 60 Fatimas
VVC teiktajam gan oponē ilggadējs pašas Kalendārvārdu ekspertu komisijas loceklis, habilitētais filoloģijas doktors Ojārs Bušs. Viņaprāt, konkrēts skaits latviešu māmiņu, kuras saviem bērniem devušas arābu vārdus varētu likt komisijai pieņemt attiecīgo lēmumu – ievietot atsevišķus kalendārā Tuvo Austrumu zemju personvārdus: „Ja vecāki ar vien biežāk sāktu savas atvases nosaukt arābu vārdos, tas varētu būt pietiekams iemesls šādu labojumu veikšanai. Vispārpieņemts, bet bieži vien ignorēts noteikums ir 50 personvārdi – ja valstī parādās vismaz 50 kāda vārda nēsātāju, tas tiek iekļauts tradicionālajā kalendārā.”
Spilgts piemērs aizmirstībai šeit varētu būt arābu sieviešu vidū populārais vārds Fatima. Latvijā šobrīd ir jau 60 Fatimas, taču vārda dienu viņām joprojām paredzēts svinēt 22.maijā – kalendārā neiekļauto vārdu dienā.