Rīgas geto muzejā būs skatāma izstāde "Ebreji Norvēģijā un Latvijā. Negaidītas krustceles"
Rīt, 13.oktobrī, Rīgas geto un Latvijas holokausta muzejā tiks atklāta izstāde "Ebreji Norvēģijā un Latvijā. Negaidītas krustceles", informēja muzeja pārstāvis Vladimirs Reshetovs.
Izstāde aplūko aizraujošu vēstures nodaļu par ebrejiem Eiropā, stāstot par ebreju imigrantiem, kas ieradās Norvēģijā no 1851.gada līdz Otrajam pasaules karam. Izstādē izmantoti teksti un fotogrāfijas no personīgiem albumiem un arhīviem.
Izstāde tika atklāta Oslo Ebreju muzejā 2001.gadā un pēc tam tika izrādīta kā ceļojošā izstāde 90 Norvēģijas valsts bibliotēkās no 2001.gada līdz 2004.gadam. 2003.gada janvārī lielākā izstādes versija angļu valodā tika atklāta Skandināvijas namā Ņujorkā, vēlāk tā ceļoja pa ASV un Kanādu, nokļūstot deviņos ebreju un norvēģu-amerikāņu muzejos un kultūras centros. Līdzīgu izstādes versiju 2009.gadā izrādīja arī Beithatfutsotā Telavivā.
Rīgas izstāde atspoguļo vairāk nekā desmit tematus. Šeit var iepazīties ar vairākiem ebreju imigrācijas viļņiem, izlasīt stāstu par "gadsimta ģimeni", iepazīties ar sadzīvi un reliģisko dzīvi, ebreju kopienu dzīvi dažādās Norvēģijas vietās. Bez ievērības nav atstāts arī jautājums par ebreju iznīcināšanu Otrā pasaules kara laikā.
Izstādes atklāšanas laikā notiks seminārs par Latvijas un Norvēģijas ebreju vēstures tēmu. To vadīs Oslo Ebreju muzeja direktore Sidsele Levine. Viņa arī lasīs lekciju "Iecietība un starpkultūru dialogs Norvēģijā", kura pamatā ir domāta jauniem pētniekiem un studentiem. Lekcija sāksies plkst.16, un tās apmeklējums būs bez maksas.
Savukārt no plkst.12 līdz 16 muzejā notiks tradicionālā ebreju bērnu vārdu lasīšana, pieminot 16 000 bojāgājušos holokaustā Latvijā.
Izstāde, seminārs un lekcija ir daļa no starptautiskā Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas, ka arī Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atbalstītā izglītības projekta.
LETA / Publicitātes foto