foto: Paula Čurkste/LETA
Vitenbergs prognozē, ka šogad Latvijas IKP varētu samazināties par 5-6%
Vitenberga ieskatā, valsts ar veselības jautājumiem ārkārtējā situācijā tikusi galā sekmīgi, tāpēc pienācis brīdis ļaut "elpot" ekonomikai.
Politika
2020. gada 17. jūnijs, 07:43

Vitenbergs prognozē, ka šogad Latvijas IKP varētu samazināties par 5-6%

Jauns.lv / LETA

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad varētu samazināties par 5-6%, intervijā prognozēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Viņš atzina, ka Ekonomikas ministrija (EM) visu laiku analizē datus par situāciju ekonomikā, tostarp secināts, ka bezdarbs vairs tik strauji nepieaug un situācija ir  stabilizējusies.

"Domāju, ka zemākais punkts ir sasniegts, un arī Latvijas Bankai ir šāds viedoklis. EM sākotnēji šogad prognozēja IKP kritumu par 8%. Te man ir jāatgādina, ka šā gada budžets tika veidots, rēķinoties ar 2,4% IKP pieaugumu. Šobrīd es gribētu būt optimistiskāks un prognozēt, ka tomēr nebūs tik liela krituma. Domāju, ka drīzāk varēs runāt par 5-6% IKP kritumu," prognozēja ministrs.

Kā vienu no ekonomiku veicinošiem faktoriem Vitenbergs minēja faktu, ka pamazām tiek atcelti ierobežojumi un pamazām var sākt atkopties tās nozares, kuras ļoti smagi tika skartas tādēļ, ka cilvēki nevarēja brīvi pārvietoties.

Runājot par Covid-19 pandēmijas krīzē plašāk skartajām nozarēm, ekonomikas ministrs atzina, ka vissmagāk cietušas tās nozares, kuru darbību ietekmē cilvēku pārvietošanās ierobežojumi, proti, viesmīlības sektors ar visām apakšnozarēm, transports, arī kultūra un pasākumu rīkošana.

"Kas attiecas uz tūrismu, tad tagad caur Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) īstenojam kampaņu, lai sekmētu dzimtās zemes apceļošanu, un esam starta gatavībā, lai īstenotu mērķētas kampaņas arī mūsu reģiona valstīs, kur inficēšanās līmenis ir zems. Tie ir arī tirgi, no kuriem "taciņas" jau ir izveidotas un no kurienes cilvēki pie mums brauc," klāstīja ministrs.

Vitenberga ieskatā, valsts ar veselības jautājumiem ārkārtējā situācijā tikusi galā sekmīgi, tāpēc pienācis brīdis ļaut "elpot" ekonomikai, lai uzņēmumi atsāktu darboties un cilvēki varētu atgriezties tādā ritmā, kāds bija pirms šīs krīzes.

"Labs signāls ir kaut vai tas, ka ēdināšanas iestādēs tagad ir atļauts pie viena galdiņa sēdēt vairāk cilvēku. Tāpat mums ir jārūpējas, ja pie mums atbrauc tūrists, lai viņam ir ko darīt," piebilda Vitenbergs.