Likumsargi ignorēja murgus, līdz notika asinspirts: cik viegli tikt pie ieroča Latvijā
Pēc slaktiņa Hānavā Vācijā pamatoti izskan satraukums par labējā ekstrēmisma uzplaukumu, tomēr ēnā paliek būtisks fakts – desmit cilvēku slepkava bija bruņojies ar legālu ieroci, un prokuratūrai bija zināms, ka viņš ir pārņemts ar sazvērestības teorijām.
Jau novembrī Tobiass R. sazinājās ar prokuratūru, prasot izvirzīt kriminālapsūdzības pret noslēpumainu izlūkošanas organizāciju. Vīrietis apgalvoja, ka liela un ietekmīga organizācija “iefiltrējas cilvēku smadzenēs, (..) lai kontrolētu notikumus pasaulē”. Arī šāvēja tēvs nosūtījis vairākas vēstules un sūdzības.
Apmātais bija mednieks, viņam oficiāli piederēja ierocis, bet likumsargi uz šīm bruņota cilvēka dīvainībām nereaģēja. Vācijas ģenerālprokurors Pēters Franks apstiprinājis, ka prokuratūra saņēmusi šādu sūdzību, bet tajā nav bijis pausts labējs vai rasistisks viedoklis; tātad varēja nelikties ne zinis un atrakstīties.
Līdz 19. februāra vakarā Hānavā, 20 kilometru no Frankfurtes pie Mainas, 43 gadus vecais vīrietis iesēdās auto un devās slepkavot. Divos ūdenspīpju bāros viņš nošāva deviņus cilvēkus, pēc tam dzīvoklī savu 72 gadus veco māti un tad pielika punktu arī savai dzīvei. Upuru vidū ir vairāki turki, kurdi, viens Bulgārijas, viens Rumānijas pilsonis.
Tūlīt pēc traģēdijas Vācijas Federālās kriminālpolicijas priekšnieks Holgers Minhs atzina, ka uzbrucējam bijusi “nopietna psihiska slimība”.
Apšaude Vācijā, kad ieroča īpašnieks bijis psihiski nelīdzsvarots cilvēks, kurš valsts iestādēm pat rakstījis atbilstoša satura vēstules, liek uzdot jautājumu – kā Latvijā policija kontrolē situāciju.
Saņemot šaujamieroča vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča iegādāšanās, nēsāšanas vai glabāšanas atļauju, jārēķinās, ka Ieroču aprites likumā ir piecpadsmit punkti, kuros uzskaitīti iemesli, kuru dēļ atļauju var neiegūt.
Ko pārbauda policija
Galvenais šķērslis, protams, būs personas saistība ar jebkāda veida kriminālo pagātni vai jau izdarītiem pārkāpumiem, kas saistīti ar Ieroču aprites likuma neievērošanu.
Policija arī noteikti pārbaudīs, vai potenciālais atļaujas saņēmējs nav administratīvi sodīts par alkohola, narkotisko un psihotropo vielu ietekmē izdarītiem pārkāpumiem. Tāpat tiks pārbaudītas datubāzes, kurās fiksēti no šīm vielām atkarīgie.
Lai noskaidrotu, vai nav diagnosticēti šo atkarību izraisīti psihiski traucējumi, nepieciešama arī narkologa un psihiatra izziņa. Problēmas saņemt atļauju būs cilvēkam, par kuru policijai ir ziņas, ka ierocis var tikt pielietots ļaunprātīgi, apdraudot sabiedrisko kārtību un drošību.
Vācijas pilsētā Hānavā apšaudēs nogalināti 11 cilvēki
Vācijas rietumu pilsētā Hānavā trešdienas vakarā notika vairākas apšaudes, kurās nogalināti 11 cilvēki, tostarp arī šāvējs. Apšaudēs nopietni ievainoti vismaz ...
Valsts drošības iestādes pārbaudīs iespējamu saistību ar aizliegtiem militarizētiem grupējumiem. Vēl noteikti nepieciešama deklarēta dzīvesvieta un atbilstoši ieroča glabāšanas apstākļi.
Ievērojot visu šo uzskaitījumu, teorētiski iespēja, ka kāds sabiedrību apdraudošs indivīds likumīgā veidā varētu iegūt šaujamieroci, ir samazināta līdz minimumam. Paliek jautājums, cik nopietni ieroču īpašniekus kontrolē jau pēc atļaujas saņemšanas.
Veselības pārbaudes
Situācijās, kad ieroča īpašnieks nonāk konfliktā ar likumu vai narkologu redzeslokā, atļauju anulē uzreiz. Bet kā kontrolēt iespējamu garīgās veselības pēkšņas pasliktināšanās izraisītu risku?
Pirms ieroča atļaujas pirmreizējās saņemšanas tiek veikta plaša spektra veselības pārbaude. Izsniedzot pozitīvu atzinumu, komplektā ir derīguma termiņš – tas var būt no viena līdz pieciem gadiem. Situācijā, kad ārstiem var būt aizdomas par veselības pasliktināšanos, atkārtota pārbaude var notikt jau pēc gada; ar to jārēķinās vecāka gadagājuma cilvēkiem.
Policija, saņemot jebkādas ziņas par ieroča īpašnieka veselības stāvokļa izmaiņām, ir tiesīga nosūtīt viņu uz pirmstermiņa pārbaudi. Mazāko aizdomu gadījumā, ja mediķiem rodas šaubas, par to informē policiju.
Pērn anulētas 273 atļaujas
Valsts policijas ieroču un licencēšanas biroja priekšnieka vietnieks Andris Melkers informē, ka pērn apturētas 147 ieroču atļaujas, anulētas 273 atļaujas; 210 no anulētajām ir medību ieročiem, 60 – pašaizsardzības ieročiem. 2018. gadā apturētas 125 atļaujas, anulētas – 240 atļaujas.
“Atļauju anulēšana saistībā ar veselības stāvokli ir atsevišķi gadījumi gadā. Mēs varam saņemt informāciju no ģimenes ārstiem, kuri saviem pacientiem rekomendē pārtraukt medības. Ja cilvēkam ir kādas garīga rakstura problēmas, tad ārsti šo informāciju ievieto Ieroču reģistrā vai Licenču un sertifikātu reģistrā, un mēs šo jautājumu risinām tālāk,” saka Melkers.
Novērš teroru Jūrmalā
Tomēr nevar izslēgt situāciju, kad pēkšņi rodas garīgās veselības traucējumi. Tiesa, ja līdzīgi kā Vācijā ieroča īpašnieks sāks sūtīt savāda satura vai pat draudu vēstules valsts iestādēm, rakstītājs ātri nonākšot drošības iestāžu redzeslokā.
Tā noticis 2018. gadā, kad Valsts drošības dienests novērsis garīgi slima ekstrēmista plānotus teroraktus Jūrmalā. Šī persona internetā ilgstoši publicēja pret krieviem un romiem vērstus komentārus ar aicinājumiem viņus iznīcināt.
Kratīšanā viņa dzīvesvietā atrasti pneimatiskie ieroči ar munīciju, medību dunču kolekcija un detalizēti plāni par gatavošanos vardarbīgiem uzbrukumiem. Ekspertīzē aizturētais atzīts par nepieskaitāmu un ievietots piespiedu ārstēšanai vispārēja tipa psihiatriskajā slimnīcā.