84% Latvijas iedzīvotāju vēlētos izmantot daudzpusējas maiņas darījumus
foto: LETA
Paziņojums pie veikala ārkārtas situācijas laikā, lai ierobežotu koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19" izplatību.
Sabiedrība

84% Latvijas iedzīvotāju vēlētos izmantot daudzpusējas maiņas darījumus

Jauns.lv

Apstākļos, kad samazinājušies vairākuma Latvijas iedzīvotāju ienākumi, viņi pievērsušies alternatīvām preču un pakalpojumu iegūšanas metodēm. Tā pēdējā mēneša laikā 87% Latvijas iedzīvotāju dažādu preču iegādei izmantoja dažādās klientu kartēs uzkārtos punktus. Gandrīz piektā daļa iedzīvotāju (19%) pievērsusies tiešajai apmaiņai.

84% Latvijas iedzīvotāju vēlētos izmantot daudzpus...

Tajā pašā laikā 8 no 10 respondentiem ir interese par daudzpusējas maiņas darījumiem. 

“Apmaiņa un dažādas bartera sistēmas ir pastāvējušas vienmēr. Tās sevi īpaši pierādījušas dažādu krīžu laikā. Viens no neseniem piemēriem ir ekonomiskā krīze Grieķijā 2015. gadā, kad tūkstošiem dažādu uzņēmumu un arī parastie iedzīvotāji, lai ietaupītu finanšu līdzekļus, masveidā izmantoja bartera platformas. Tāpēc nav pārsteidzoši, ka ārkārtas situācijā daudzi pievēršas vecajai labajai preču un pakalpojumu apmaiņai,” komentē Gints Lagzdiņš, lielākās FinTech platformas Ziemeļeiropā, ABSI, pārstāvis.

“Ja aplūkojam aptaujas rezultātus respondentu izglītības līmeņa izteiksmē, vērojama interesanta tendence: cilvēki ar augstāko izglītību nedaudz biežāk kā ērtāko alternatīvo metodi preču vai pakalpojumu iegūšanai norāda daudzpusējas maiņas darījumus. Šis formāts, protams, ir progresīvāks nekā tieša apmaiņa: uzņēmums var sniegt pakalpojumu, saņemot par to punktus, par kuriem tas var tālāk iegādāties preces vai pakalpojumus no jebkura cita apmaiņas dalībnieka.”

Tomēr visinteresantākais atklājums ir tas, ka vēl nepieredzēts skaits Latvijas iedzīvotāju - 84% - vēlētos piedalīties daudzpusējā bartera platformā, kur viņi varētu piedāvāt savas preces un pakalpojumus, apmaiņā saņemot noteiktus punktus, kurus varētu apmainīt pret citas puses piedāvātajiem pakalpojumiem vai precēm.

“Lai arī ABSI daudzpusējās maiņas platforma Latvijā darbojas jau vairāk nekā 10 gadus, bet Skandināvijas valstīs – jau gandrīz 20, tieši tagad mēs piedzīvojam pastiprinātu uzņēmēju interesi par daudzpusējas maiņas tirdzniecību. Tas ir saprotams: iespēja bez finanšu izdevumiem, apmaiņā pret noteikto platformas vienību bartereiro (BEU) iegādāties preces un pakalpojumus, piemēram, izejvielas ražošanai, iznomāt transportlīdzekļus, pasūtīt produktus, digitālos pakalpojumus uzņēmuma pārvietošanai tiešsaistē vai pat konsultēties ar juristu un grāmatvedi,” skaidro G. Lagzdiņš.

Viņš piebilst, ka platforma, apzinoties, cik sarežģīti ir pašreizējie apstākļi, līdz ārkārtas situācijas beigām jaunajiem dalībniekiem atceļ ikgadējo dalības maksu un aicina aktīvi izmantot savas iespējas izdzīvot krīzes laikā.