Saeima mīkstina sodus par cilvēku nonāvēšanu vai savainošanu uz autoceļiem
Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Krimināllikumā, nosakot gan sodu mīkstināšanu, gan pastiprināšanu par transportlīdzekļu vadītāju dažādiem pieļautajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē.
Samazināts brīvības atņemšanas iespējamais ilgums, ja transportlīdzekļa vadītājs būs pārkāpis ceļu satiksmes vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumus un tā rezultātā cietušajam būs nodarīts vidēja smaguma miesas bojājums. Pašlaik likumā noteikts, ka maksimālais brīvības atņemšanas sods var būt uz laiku līdz pieciem gadiem, savukārt tagad nolemts to samazināt līdz trīs gadiem.
Attiecībā uz situāciju, kad transportlīdzekļa vadītāja minētās rīcības dēļ cietušajam nodarīts smags miesas bojājums vai tā izraisījusi cilvēka nāvi, veiktas divas izmaiņas. Maksimālais brīvības atņemšanas sods samazināts no desmit līdz astoņiem gadiem, taču papildus noteikts obligāti piemērojams papildsods - transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.
Izmaiņu anotācijā skaidrots, ka samazināta maksimālā brīvības atņemšanas soda robeža, jo, lai arī šie noziedzīgie nodarījumi rada būtisku apdraudējumu ceļu satiksmē, seku iestāšanās ir saistāma ar neuzmanību. Tāpēc nav pamata personu ilgstoši izolēt no sabiedrības par šādiem noziedzīgiem nodarījumiem.
Likumā tiks noteikts - ja minētie pārkāpumi izraisījuši divu vai vairāku cilvēku nāvi, transportlīdzekļa vadītāju soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz laiku līdz septiņiem gadiem.
Likumā nolemts gradēt sodus par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē atkarībā no personas veselībai un dzīvībai radītā kaitējuma. Soda apmērs tiks noteikts atkarībā no personas veselībai un dzīvībai radītā kaitējuma.
Par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā bez tiesībām noteikta brīvības atņemšana līdz vienam gadam vai piespiedu darbs, vai naudas sods, nosakot arī iespēju piemērot mantas konfiskāciju. Tāpat liegts iegūt tiesības līdz pieciem gadiem. Par ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļa ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu reibumā, ja rezultātā cietušajam nodarīts viegls miesas bojājums, brīvības atņemšana piemērojama uz laiku līdz četriem gadiem, nosakot arī iepriekšminētos alternatīvos soda veidus un tiesību atņemšanu.
Par tādu pašu pārkāpumu, ja cietušajam nodarīts vidēja smaguma miesas bojājums, brīvības atņemšana noteikta uz laiku līdz pieciem gadiem, ļaujot piemērot arī alternatīvus soda veidus. Savukārt tiesību atņemšana paredzēta uz laiku līdz septiņiem gadiem. Ja cietušajam būs nodarīts smags miesas bojājums vai izraisīta cilvēka nāve, Krimināllikumā šādiem gadījumiem noteikta brīvības atņemšana līdz desmit gadiem, atņemot tiesības uz laiku līdz desmit gadiem, nosakot arī iespēju piemērot mantas konfiskāciju, aģentūru LETA iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā.
Ja braukšana reibumā būs izraisījusi divu vai vairāk cilvēku nāvi, brīvības atņemšana noteikta uz laiku no trim līdz 15 gadiem, atņemot tiesības uz laiku no pieciem līdz desmit gadiem. Noteikta arī iespēja piemērot mantas konfiskāciju. Patlaban gradācija atbildībai par ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļa ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu nav noteikta un brīvības atņemšanas sods paredzēts no trim līdz 15 gadiem, sankcijā neparedzot alternatīvus soda veidus.
Vienlaikus pastiprināts regulējums saistībā ar kriminālatbildību par atteikšanos no alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes vai par ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu. Situācijā, ja kāda no minētajām darbībām būs veikta pēc noteikumu pārkāpšanas un cilvēkam būs nodarīti miesas bojājumi vai persona būs gājusi bojā, vainīgajam varēs piespriest līdz trīs gadiem ilgu cietumsodu. Sākotnēji grozījumus šajā normā bija paredzēts veikt, lai nebūtu izdevīgi izvairīties no alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes vai atstāt notikuma vietu pēc ceļu satiksmes negadījuma.
Likumā apstiprināti arī cita veida grozījumi, tostarp saistībā ar noziedzīga nodarījuma kaitīgo seku kvalificēšanu.