Aicina apturēt izolācijas radīto vardarbības pieaugumu ģimenēs
Eiropas Parlamenta (EP) Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības komitejas priekšsēdētāja Evelīna Rēgnera aicina Eiropas Savienību (ES) un tās dalībvalstis apturēt izolācijas radīto vardarbības pieaugumu ģimenēs, informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.
Viņa mudina palielināt atbalstu personām, kas cieš no vardarbības ģimenē Covid-19 krīzes laikā. Ziņas no visas pasaules un dažām ES dalībvalstīm liecina, ka nedēļas laikā pēc karantīnas ieviešanas vardarbība ģimenēs ir augusi par trešdaļu.
Sievietes, kas atrodas vardarbīgās attiecībās, patlaban ir iesprostotas mājās un tiek pastāvīgi apdraudētas, turklāt, visu laiku atrodoties tiešā varmākas tuvumā, ir apgrūtināta palīdzības dienestu izsaukšana pa telefonu, Rēgneras bažas skaidroja Krastiņš.
Rēgnera uzsvēra, ka nākamās nedēļas sievietēm ir īpaši bīstamas. Visiem izolācijas un karantīnas laikā jāsaskaras ar psiholoģiskiem izaicinājumiem, tomēr sievietes un dažreiz arī bērni, kas dzīvo vardarbīgās ģimenēs, sastopas ar "īpaši šausminošām pārbaudēm".
"Mums tagad jāpievērš īpaša uzmanība šim jautājumam un jādara vairāk, lai apturētu vardarbību pret sievietēm," norādīja EP Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības komitejas priekšsēdētāja.
Viņa akcentēja, ka ES dalībvalstīm jāsāk apņēmīgi risināt šo problēmu un aktīvi izplatīt informāciju, kur un kā cietušie var saņemt palīdzību. Tāpat ir jāievieš vienkārši līdzekļi, kā sazināties ar policiju un to brīdināt, piemēram, ar īsziņas vai tiešsaistes sarakstes starpniecību, kā arī jānosaka "paroles" vārdi sarunās ar ārstiem vai farmaceitiem.
"Jāizveido vairāk gultasvietu vardarbības upuru krīzes centros un sieviešu patversmēs. ES, cik vien iespējams, ir finansiāli jāatbalsta dalībvalstis un jāpalīdz tām komunicēt par šiem pasākumiem", viņa piebilda.
Rēgnera norādīja, ka Covid-19 pandēmija skaudri izgaismo dzimumu nevienlīdzību "visās tās formās un veidos".
"Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dati rāda, ka 70% veselības aprūpes darbinieku ir sievietes, lielu daļu no neapmaksāta aprūpes darba veic sievietes, un gaidāmā ekonomiskā krīze sievietes skars daudz smagāk," pavēstīja EP Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības komitejas priekšsēdētāja, piebilstot, ka ilgtermiņa uzdevums ir stiprināt sieviešu fizisko un garīgo veselību, viņu ekonomisko neatkarību arī pēc Covid-19 krīzes beigām.