Daugavpils mērs Elksniņš: "Problēma ar latviešu valodu bērnudārzos ir izdomāta"
Jautājums par mācībām valsts valodā bērnudārzos aktualizēts, lai novērstu uzmanību no daudz nopietnākiem jautājumiem, un tā ir izdomāta problēma, tādu viedokli pauda Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš (S).
Pēc viņa teiktā, lai arī kādas "nokrāsas" nebūtu valdība, savus ieradumus tā nemaina.
"Tikko ikdienā atkārtotā mantra "valstī viss ir kārtībā" saskaras ar finansējuma iztrūkumu ārstu un pedagogu algām, tiek "radīta" izdomāta problēma - valodas jautājums bērnudārzos," nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) rosinātos grozījumus Izglītības likumā, kas noteiktu pašvaldībām pienākumu nodrošināt izglītības programmu apguvi valsts valodā ikvienā pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, komentēja pilsētas domes priekšsēdētājs.
Elksniņš nav apmierināts arī ar to, ka arī pārējie politiskie spēki, pēc viņa domām, gatavi "skriet nacionālā jautājuma lauciņā", aizmirstot gan par solītām algām ārstiem un pedagogiem, gan skolēniem nost ņemamām pusdienām.
"Tas arī ir saprotams, jo mocīt pusotrgadniekus ir daudz vieglāk nekā skaidrot iemeslus, kāpēc pirms valdības izveidošanas ārstiem solīja 120 miljonus eiro, bet, kļūstot jau par valdību, nespēj "sakasīt" vairāk par tiem pašiem 50 miljoniem," pauda Elksniņš.
Viņš apgalvoja, ka Daugavpils bērnudārzos latviešu valodas apmācības problēmu nav, par ko liecinot arī turpmākie skolēnu eksāmenu rezultāti. Teju visiem bērniem, kuru vecāki izvēlas latviešu valodas apmācības grupiņas, vietas pirmsskolas izglītības iestādēs tiekot nodrošinātas, un pašlaik vien 11 bērni gaidot savu rindu, kas ir rekordzems rādītājs. Turklāt lielākā popularitāte pilsētā esot tieši bilingvālām grupām.
Elksniņš pauda, ka savus "politiskos nedraugus" aicina risināt citas problēmas, meklējot naudu ārstiem, pedagogiem un bērnu pusdienām, liekot mierā bērnudārzus.
Kā ziņots, nacionālās apvienība sagatavojusi likuma grozījumus, kas nosaka pašvaldībām pienākumu nodrošināt izglītības programmu apguvi valsts valodā ikvienā pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, tai skaitā mazākumtautību bērnudārzos, ja to pieprasa bērna vecāki. Koalīcija ir vienojusies atbalstīt šo grozījumu nodošanu komisijai.
Partijā skaidroja, ka nereti pašvaldība ģimenes dzīvesvietas tuvumā var piedāvāt vietu tikai mazākumtautību bērnudārzā, kurā netiek nodrošināta programma valsts valodā. Tātad latviešu ģimenei vai nu jāizvēlas bērnudārzs tālu no mājām, vai jāmaksā par privātās izglītības iestādes pakalpojumiem, vai jāpiekrīt bērnu sūtīt dārziņā, kurā nodarbības notiek krieviski.
Tāpat vēstīts, ka valdība aizvadītajā nedēļā lēma ministriju un neatkarīgo iestāžu prioritārajiem pasākumiem 2020.gada budžetā papildus pārdalīt 173,9 miljonus eiro. Veselības nozares prioritārajiem pasākumiem novirzīti papildu 50 miljoni eiro solītos 120 miljonus eiro vietā.
Tāpat valdība nolēmusi, ka no jaunā gada 1.-4.klašu skolēnu brīvpusdienu izmaksas tiks segtas gan no valsts, gan pašvaldību budžetiem, proti, valsts un pašvaldības proporcionāli sadalīs brīvpusdienu izmaksas. Šobrīd tās pilnībā apmaksā valsts.