No ministriju apritē esošajiem dokumentiem 2017.gadā elektroniski sūtīti aptuveni 40%
foto: LETA
Politika

No ministriju apritē esošajiem dokumentiem 2017.gadā elektroniski sūtīti aptuveni 40%

Jauns.lv / LETA

2017.gadā ministrijās un to iestādēs kopumā tika nosūtīti un saņemti 4,6 miljoni dokumentu, no kuriem tikai 39,4% sūtīti elektroniski, - teikts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) informatīvajā ziņojuma par publisko pakalpojumu sistēmas pilnveides īstenošanas gaitu.

No ministriju apritē esošajiem dokumentiem 2017.ga...

Salīdzinājumā ar 2016.gadu aug gan dokumentu skaits gan elektroniski nosūtītās informācijas apjoms - 2016.gadā ministrijas apmainījās ar 3,8 miljoniem dokumentu, 33,4% no kuriem tika sūtīti elektroniski.

Valdība šodien pieņēma zināšanai VARAM ziņojumu par publisko pakalpojumu sistēmas pilnveides īstenošanas gaitu, kurā tika sniegta informācija par laika posmu no 2018.gada 1.jūnija līdz šī gada 1.jūnijam. Kā norādīja ministrija, kopumā koncepcijas īstenošanas risinājumi liecina par vairākām pozitīvām tendencēm, piemēram, uzlabojusies valsts pārvaldes pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem, izmantojot informācijas tehnoloģiju iespējas.

VARAM uzskata, ka ir izveidots labs pamats turpmākai valsts pārvaldes pakalpojumu pilnveidei - darbojas valsts pārvaldes pakalpojumu portāls "www.latvija.lv", kurā pieejami 4082 pakalpojumu apraksti un 718 e-pakalpojumi.

Pērn veiktais VARAM monitorings liecina, ka no 1885 analizētajiem valsts iestāžu pakalpojumiem 2017.gadā 74% bija elektronizēti. Kopējais pieteikto pakalpojumu gadījumu skaits bijis 156 miljoni, no kuriem elektroniski pieteikti 56%, kas ir par 4% vairāk nekā 2016.gadā.

Tāpat pieaugusi arī e-pakalpojumu izmantošana - kopš portāla "Latvija.lv" izveides e-pakalpojumus saņēmuši vairāk nekā 940 000 unikālo lietotāju, turklāt katru gadu unikālo lietotāju skaits, kas uzsākuši kādu e-pakalpojumu, palielinās vidēji par 100 000, norāda VARAM.

"E-pārvaldes pakalpojumus kopumā izmanto 77% iedzīvotāju no tiem interneta lietotājiem, kam jāiesniedz veidlapas valsts pārvaldē, kas ir virs ES vidējiem rādītājiem, kur šādu iespēju izmanto 58%," secinājusi ministrija.

Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveidošanai VARAM sākusi "vienas pieturas aģentūras" principa ieviešanu valsts un pašvaldību pakalpojumu sniegšanā, kas izpaužas kā Valsts un pašvaldību vienotā klientu apkalpošanas centru (VPVKAC) tīkla izveide, atgādina VARAM.

Kā norāda ministrija, novadu un reģionālas nozīmes VPVKAC laika posmā no 2015. līdz 2018.gadam sniegti kopumā 197 464 valsts iestāžu pakalpojumi un pašvaldību pakalpojumu konsultācijas.

2018.gadā sniegti 82 581 valsts iestāžu pakalpojumi un konsultācijas, kas par 1,65 reizēm pārsniedz VARAM darbības stratēģijā 2017.-2019. gadam noteiktos mērķus, apgalvo iestādē.

Ministrija atzīmē, ka publisko pakalpojumu pieejamības un publiskās pārvaldes efektivitātes izvērtēšanā un veicināšanā veikti vairāki būtiski pasākumi. Piemēram, pilnveidots normatīvais regulējums par to, lai valsts pārvaldes pakalpojumus sniegtu pēc iespējas viena klientu apkalpošanas centra ietvaros klātienē vai elektroniski arī tad, ja to sniegšanā ir iesaistītas vairākas iestādes.

Tāpat publiskās pārvaldes efektivitātes izvērtēšanā no 2017.gada līdz 2019.gadam ik gadu veikti socioloģiskie pētījumi, kur pētīts gan valsts iestāžu progress elektroniskās pārvaldes principu ieviešanā, gan esošo un potenciālo valsts un pašvaldību sniegto pakalpojumu lietotāju vērtējums un pieredze.

Pētījumos aptverts valsts iestāžu e-pakalpojumu nodrošinājums, iedzīvotāju e-pakalpojumu lietošanas pieredze, kā arī VPVKAC tīkla darbības izvērtējums, kur noskaidrota gan klientu gan darbinieku pieredze, vēlmes un vajadzības.

Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveides mērķis ir nodrošināt iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu pakalpojumu izveidi un sniegšanu, lai samazinātu administratīvo slogu, uzlabotu pakalpojumu pieejamību, veicinātu valsts pārvaldes efektivitāti, kā arī veicinātu valsts pārvaldes caurskatāmību.