Internetā sašutumu izraisa foto ar nogalinātu un pamestu gulbi
foto: Ekrānuzņēmums no "Facebook",
Gulbi šādā stāvoklī vīrietis atradis savā privātīpašumā.
Sabiedrība

Internetā sašutumu izraisa foto ar nogalinātu un pamestu gulbi

Jauns.lv

Portālā “Facebook” plašu ievērību guvis ieraksts, kurā redzams kādā privātīpašumā atrasts, spriežot pēc izskata, nošauts gulbis. Kā ziņo teritorijas īpašnieks, trāpīgais mednieks nu ir izjaucis gulbju pāri, kurš regulāri dzīvojies pa blakus esošo dīķi.

Internetā sašutumu izraisa foto ar nogalinātu un p...

“Sveiciens tam idiotam, kurš šodien Rubā, mūsu īpašumā nošāva gulbi. Parasti jau vairākus gadus viens skaists gulbju pāris dzīvojās pa dīķi un audzināja mazos gulbīšus. Kopš šodienas palicis ir tikai viens. Ļoti ceru, ka policija darīs visu iespējamo, lai atrastu vainīgo!” “Facebook” raksta Jānis.

Ar šo ierakstu, kuram pievienotas foto, dalījušies jau vairāk nekā 4000 cilvēku.

Komentāros ļaudis lielākoties pauž sašutumu, taču ir arī tādi, kuri norāda, ka gulbjus steidzami vajadzētu atļaut medīt – tā savulaik esot bijusi tradīcija, turklāt šie putni traucējot citiem putniem, piemēram, pīlēm, iedzīvoties Latvijas teritorijā.

Ko saka policija un dabas aizstāvji?

“28. aprīlī ap pulksten 20:00 Valsts policijā tika saņemta telefoniska informācija par to, ka Saldus novadā, Rubas pagastā ir atrasts miris gulbis, norādot uz to, ka tas, iespējams, ticis nošauts. Valsts policijas amatpersonas skaidro notikušā apstākļus un lemj par materiāla tālāko virzību,” saistībā ar gadījumu Jauns.lv rakstiski informēja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos Madara Šeršņova.

Par to, kāds tieši gulbis redzams foto attēlā un vai tos Latvijā vispār ir atļauts nošaut vai medīt, vairāk pastāstīja Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).

foto: Ekrānuzņēmums no "Facebook",
Laukā atrastajam gulbim uz ķermeņa konstatēta, iespējams, šauta brūce. Policija skaidro notikušā apstākļus.
Laukā atrastajam gulbim uz ķermeņa konstatēta, iespējams, šauta brūce. Policija skaidro notikušā apstākļus.

“Pēc fotogrāfijas spriežot, nogalinātais putns ir vai nu Ziemeļu gulbis (Cygnus cygnus) vai Mazais gulbis (Cygnus columbianus), un tās abas, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem un Sugu un biotopa aizsardzības likumu, ir aizsargājamas putnu sugas,” skaidroja DAP Sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna. Jauns.lv, vēršoties pie vairākiem speciālistiem, izdevās noskaidrot, ka attēlos redzams tieši Ziemeļu gulbis.

Nogalināto putnu atradējs ir rīkojies pareizi, vēršoties Valsts policijā ar oficiālu iesniegumu, piebilda pārvaldē.

Ja policija lems par krimināllietas ierosināšanu, tās izskatīšanā tiks piesaistīta arī Dabas aizsardzības pārvalde. Pašlaik šis jautājums gan esot tieši Valsts policijas kompetencē.

Vai gulbji tiešām veido pārus uz mūžu?

Skaidrību par to, kā tad īsti ir ar gulbju medīšanu un tās nepieciešamību, kā arī ar šo putnu paradumiem, vieš ornitologs Ruslans Matrozis.

Speciālists norāda, ka ir informēts par konkrēto gadījumu un līdzīgi incidenti, lai arī ir salīdzinoši reti, tomēr tiek konstatēti ik gadu.

“Leģenda par gulbju medīšanu un tās nozīmīgumu dzīvo ilgu laiku. Būtu jāsaprot, ka medīt gulbjus gaļas dēļ ir teju bezjēdzīgi – tā ir cieta un ilgi jātur etiķī, lai no tās būtu diža jēga. Šos putnus, cik man zināms, ir atļauts medīt vien Krievijas ziemeļos, kur ir grūti ar pārtikas resursiem. Eiropā nekur gulbjus nemedī. Jā, senāk šos putnus medīja karaliskajam galdam, arī pagājušā gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados Latvijā varēja medīt, taču kopumā tas ir tāpat, kā šaut pa siena gubām – stulbi. Kaut vai pienāc pie putna, kurš nebaidās no cilvēka un peld dīķī, un no divu metru attāluma nošauj,” pauž ornitologs.

Arī teiktais par to, ka gulbji it kā traucējot citiem putniem dzīvot, esot muļķības. Neesot arī tā, ka šie putni atrod vienu partneri un paliek uzticīgi visu mūžu: “Jā, dažreiz gulbji var aizstāvēt savas ligzdas, taču apgalvojumi, ka viņi vienmēr ir agresīvi pret citiem putniem, ir izdomājums un neatbilst patiesībai. Arī apgalvojums, ka gulbji veido pārus uz mūžu, īsti nav tiesa. Šie putni paliek kopā diezgan ilgu laiku, taču ir arī novērots, ka tie 10 gadu laikā mēdz nomainīt no trīs līdz četriem partneriem, to nāves vai citu iemeslu dēļ.”