Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
ASV karavīri Latvijā bija ieradušies uz īslaicīgām mācībām. (Foto: Edijs Pālens/LETA)

Par urinēšanu uz Brīvības pieminekļa soda divus ASV karavīrus 159

112
15. martā 11:31 2019. gada 15. martā 11:31 | Papildināts, 15. martā 12:22
Jauns.lv
Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) pagājušajā nedēļā piemērojusi 400 eiro naudas sodu diviem ASV karavīriem par dabisko vajadzību nokārtošanu uz Brīvības pieminekļa.

RPP pārstāvis Toms Sadovskis apstiprināja, ka 8. martā, neilgi pirms plkst.21, RPP videonovērošanas centra darbinieki pamanīja, ka Brīvības pieminekļa skatu laukumā divas personas nokārto dabiskās vajadzības, proti, urinē. Pie abām personām uzreiz devās apkārtnē patrulējošie RPP darbinieki, bet, kad noskaidrojās, ka abi vīrieši ir ASV pilsoņi, tika piesaistīti arī RPP Tūrisma policijas nodaļas darbinieki. Katram pārkāpējam piemērots 400 eiro sods par klajas necieņas izrādīšanu Brīvības piemineklim.

Sadovskis piebilda, ka nekas neliecināja, ka vīrieši atrastos alkohola reibumā.

Latvijas Aizsardzības ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamenta vadītājs Kaspars Galkins apliecināja, ka divi ASV karavīri sodīti par pašvaldības policijas konstatēto pārkāpumu. ASV karavīri Latvijā bija ieradušies uz īslaicīgām mācībām.

Lai arī karavīriem RPP piemēroja naudas sodus, Galkins skaidroja, ka karavīrus gaida arī sankcijas ASV armijā, un tās, visticamāk, būs daudz bargākas nekā pašvaldības policijas uzliktais naudas sods.

Latvijas AM par notikušo izsaka nožēlu, jo tas met ēnu un grauj reputāciju tiem vairākiem tūkstošiem ASV un citu sabiedroto karavīru, kas iepriekš dienējuši vai nākotnē pildīs dienesta pienākumus Latvijā.

Notikušā skaidrošanā Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārstāvji turpinās sadarboties ar ASV vēstniecību un ASV armijas pārstāvjiem.

"ASV vēstniecība Rīgā nosoda necienīgo un nepiedienīgo rīcību notikušajā incidentā pie Brīvības pieminekļa. Diemžēl šo divu cilvēku rīcība aptraipa to tūkstošu amerikāņu karavīru reputāciju, kuri Latvijā dzīvojuši un piedalījušies mācībās, godprātīgi pildot savus pienākumus. Vēstniecība un ASV militārie kolēģi turpina cieši sadarboties ar Latvijas amatpersonām, lai izmeklētu šo gadījumu. ASV armija mums ir apliecinājusi, ka pēc izmeklēšanas pabeigšanas tā veiks atbilstošus soļus attiecībā uz konkrēto situāciju," aģentūru LETA informēja ASV vēstniecībā Latvijā.

Lai arī iepriekšējos gados dažādos incidentos iekļuvuši Latvijas sabiedroto karavīri, Galkins skaidroja, ka vienmēr Latvijā iebraukušiem ārvalstu karavīriem no NBS puses tiek dotas instrukcijas par uzvedības normu ievērošanu, Latvijas likumdošanu un tamlīdzīgiem jautājumiem.

Šis nav pirmais incidents Latvijā, kurā ir iesaistīti ārvalstu karavīri. Piemēram, Lielbritānijas Militārā tiesa pērn britu karavīram par 2016. gadā notikušu uzbrukumu Vecrīgas ēstuvē piesprieda vairāk nekā 1000 eiro lielu naudas sodu, norādīja Lielbritānijas vēstniecībā Latvijā.

Saistītās ziņas

Britu karavīrs, kurš latviešu puisim "McDonald's" rindā salauza degunu, esot sodīts dzimtenē 88
Aculiecinieka FOTO. Piedzēries britu karavīrs Vecrīgā piekauj latvieti
"Teica, lai vācos, un sita," britu karavīra piekautais Aksels pastāsta par armijnieku uzvedību

2016. gada novembra sākuma VP saņēma izsaukumu uz Rīgas centru par konfliktu starp diviem vīriešiem. Notikuma vietā policija konstatēja, ka 1987. gadā dzimis Lielbritānijas pilsonis nodarījis miesas bojājumus citam vīrietim.

Portālam Jauns.lv cietušais vīrietis iepriekš skaidroja, ka, gaidot rindā ēstuvē "McDonald`s", viens no klātesošajiem britiem sagrābis viņu aiz kaklasaites un sācis runāt. Neapmierināts ar cietušā aicinājumu likt mierā, brits viņam iesitis pa seju un salauzis degunu, kā arī vēlāk konstatēts smadzeņu satricinājums. Salauztais deguns operēts.

2016. gada vasarā VP izbeidza kriminālprocesu pret diviem citiem Lielbritānijas karavīriem, kuri 2016.gada jūnija sākumā dzērumā tika aizturēti par taksometra bojāšanu. Kriminālprocess ir izbeigts uz izlīguma pamata un materiālais zaudējums ir atlīdzināts.

2014. gada maijā vairāki Latvijas iedzīvotāji Ventspilī smagi piekāva jūrnieku no Nīderlandes, kurš bija ieradies uz starptautisko mīnu meklēšanas operāciju. 2015. gadā pirmās instances tiesa diviem vīriešiem par šo noziegumu piesprieda reālu brīvības atņemšanu, bet trešajam apsūdzētajam nosacītu brīvības atņemšanu.

2015. gadā 11. jūlijā Priekuļu novadā, Veselavas pagastā, uz autoceļa Rīga-Veclaicene, automašīna "Toyota Yaris", kuru vadīja 1989. gadā dzimis ASV karavīrs, pārkāpjot satiksmes noteikumus, iebrauca pretējā braukšanas joslā un sadūrās ar automašīnu "Mitsubishi Lancer". Negadījumā nopietnas traumas guva abi autovadītāji, kuri tika nogādāti reanimācijā. Policija par šo negadījumu joprojām turpina izmeklēšanu.

Citi šobrīd lasa

Kas notiek ar latviešu valodu? Saruna ar dzejnieci un latviešu valodas skolotāju Ivetu Ratinīku 9
Valkas kriminālpolicija meklē attēlā redzamo vīrieti 25
Havaju džungļos dzīva atrasta maija sākumā bezvēsts pazudusi jogas pasniedzēja; sieviete pārtikusi no ūdens un augiem 24
Skatīt visus komentārus

Студентка погибла на свидании с парнем, когда пыталась сделать красивое фото 1

"Маленькая грудь и толстые ноги": Ольга Бузова ответила ненавистникам провокационным фото 4