Kalnmeiers saistībā ar likumpārkāpumiem prokuroram Miglānam uz pusgadu samazinājis algu
foto: LETA
Prokurors Arvis Miglāns.
112

Kalnmeiers saistībā ar likumpārkāpumiem prokuroram Miglānam uz pusgadu samazinājis algu

Jauns.lv / LETA

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokuroram Arvim Miglānam saistībā ar likumpārkāpumiem bijušā Saeimas deputāta Askolda Kļaviņa krimināllietā nolēmis uz pusgadu samazināt algu.

Kalnmeiers saistībā ar likumpārkāpumiem prokuroram...

Prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska paskaidroja, ka prokuroram tika piemērots disciplinārsods mēnešalgas samazinājums par 15% uz sešiem mēnešiem.

Valsts ieņēmumu dienesta datubāzē jaunākā Miglāna amatpersonas deklarācija ir 2017.gadu. Togad Miglāns algā saņēmis nepilnus 30 000 eiro gadā jeb aptuveni 2500 eiro mēnesī, tādējādi 15% no algas būtu bijuši 375 eiro.

Prokurors šo lēmumu ir pārsūdzējis Disciplinārtiesā. Lēmuma par disciplinārsoda piemērošanu pārsūdzēšana neaptur tā darbību.

Jau ziņots, ka pagājušā gada nogalē ģenerālprokurors ierosināja disciplinārlietu pret Miglānu saistībā ar likumpārkāpumiem Kļaviņa krimināllietā. Prokuratūras likums prokuroriem paredz piecus disciplinārsoda veidus, proti, piezīmi, rājienu, mēneša algas samazināšanu līdz 20% uz laiku, kas nav ilgāks par sešiem mēnešiem. Tāpat var piemērot pazemināšanu amatā un atlaišanu no amata.

Latvijas Televīzijas raidījums "de facto" iepriekš vēstīja, ka Miglāna lēmums par 120 piespiedu darba stundu piemērošanu Kļaviņam saistībā ar nelikumīgu transporta kompensāciju iegūšanu ir pieņemts ar vairākiem likuma pārkāpumiem.

foto: LETA
Bijušais Saeimas deputāts Askolds Kļaviņš.
Bijušais Saeimas deputāts Askolds Kļaviņš.

Sākotnēji Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) Kļaviņa nodarījumu bija kvalificējis kā dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kas ir smags noziegums. Taču prokurora priekšrakstā par sodu mantkārība kā motīvs neparādās. Miglāns toreiz atrunājās, ka mantkārību neatzina pats deputāts.

Miglāns raidījumam skaidroja, ka, virzot lietu uz tiesu, tiktu tērēti finanšu resursi. Tāpat, iespējams, valsts līdzekļi būtu jātērē jaunām ekspertīzēm. Kā ziņoja raidījums, tāpēc Kļaviņa nodarījuma kvalifikācija Miglāna versijā pārtapa par mazāk smagu noziegumu.

Raidījums vēstīja, ka jautājumus radīja arī tas, kāpēc līdz ar piespiedu darbu bijušajam deputātam nevarēja piemērot arī naudas sodu, jo viņam uzlikts vien pienākums atmaksāt no Saeimas noziedzīgi iegūtos līdzekļus. Prokurors to skaidrojis gan ar nozieguma raksturu, gan ar Kļaviņa rocību.

Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors Modris Adlers uzsāka Miglāna likumības un pamatotības pārbaudi, secinot, ka viņa lēmumā pastāvējuši būtiski likumu pārkāpumi. Prokurors Kļaviņam nav inkriminējis mantkārīgu nolūku, par ko šajā gadījumā Krimināllikumā būtu paredzēta pastiprināta atbildība.

foto: LETA
Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu nodaļas virsprokurors Modris Adlers.
Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu nodaļas virsprokurors Modris Adlers.

Lai gan Adlers bija iecerējis Miglāna lēmumu atcelt kā neatbilstošu likumu prasībām un nodot lietu citam prokuroram kriminālvajāšanas turpināšanai, tas tomēr nenotika. Virsprokurors secinājis, ka priekšraksts par sodu jau bija stājies spēkā un nodots izpildei, tādēļ viņam kā amatā augstākam prokuroram likums vairs nedeva tiesības to atcelt.

Ņemot vērā iepriekšminēto, Adlers par Miglāna rīcību vērsās pie ģenerālprokurora.

Pērn oktobrī prokurors Kļaviņam saistībā ar nelikumīgu transporta kompensācijas iegūšanu piemēroja 120 stundas piespiedu darba un uzlika valsts budžetā atmaksāt gandrīz 10 000 eiro. Kļaviņš pēc kompensāciju skandāla 13.septembrī nolika deputāta mandātu. Viņš 12.Saeimā bija ievēlēts no Zaļo un zemnieku savienības saraksta.