Sociālajos tīklos viegli atklāt detaļas par Latvijas karavīru ikdienu: mācību laikā izmantot telefonus neaizliegs
foto: LETA
Ilustratīvs foto.
112

Sociālajos tīklos viegli atklāt detaļas par Latvijas karavīru ikdienu: mācību laikā izmantot telefonus neaizliegs

Jauns.lv / LETA

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) neplāno karavīriem mācību laikā aizliegt izmantot savus personīgos viedtālruņus, taču Latvijā liels uzsvars tiek likts uz karavīru drošības instruktāžu, pastāstīja Aizsardzības ministrijas pārstāve Sandra Brāle.

Sociālajos tīklos viegli atklāt detaļas par Latvij...

Mobilo telefonu lietošanas pilnīgu aizliegumu, ko grasās noteikt, piemēram, Krievija un Kanāda, Latvija nav ieviesusi, norādīja Brāle.

NBS ļoti lielu uzsvaru liekot uz karavīru izglītošanu visos līmeņos un tāpēc karavīriem ir regulāras drošības instruktāžas.

Brāle norādīja, ka katram karavīram blakus nolikt vienu drošības uzraugu nav iespējams, turklāt nereti nostrādā arī cilvēciskais faktors. Tādēļ ir ļoti labi, ka mācībās šādas lietas tiek pārbaudītas, jo šādā veidā tiem, kuri kaut kādu iemeslu dēļ ignorē drošību, tiek reāli apliecināts,ka ir iespējami dažāda rakstura apdraudējumi," norādīja Brāle.

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (StratCom) pētījumā secināts, ka NATO manevru laikā sociālo mediju platformās karavīru publicētie ieraksti un fotogrāfijas sniedz informāciju par viņu darbību un rada riskus.

Kā norāda pētījuma "Pašreizējā digitālā arēna un tās riski dienējošajam militārajam personālam" autori, nesenās militārās mācībās NATO dalībvalstī viņi spējuši savākt sensitīvu informāciju, izsekot karaspēka pārvietošanos un noteikt karavīra aptuvenu atrašanās vietu, izmantojot sociālajos medijus.

Sekojot līdzi karavīriem sociālajos tīklos, pētnieki spēja noskaidrot manevru datumus, sekot līdzi bataljonu kustībai un noteikt to precīzu atrašanās vietu.

Tieši kontaktējoties ar karavīriem, pētnieki spēja atrast viņu, kā arī svarīga personāla aptuvenu atrašanās vietu. Karavīri tāpat izlika attēlus ar militāro ekipējumu.

Pētījumā secināts, ka pašreizējais drošības līmenis ļauj pretiniekam vākt personīgu informāciju, izsekot un vērsties pret karavīriem, kas piedalās manevros, lai ietekmētu viņu uzvedību. Pētnieki uzskata, ka sociālo mediju kompānijām būtu jāapsver izmaiņas, lai novērstu privātas informācijas noplūdi.

Tomēr dažas no vājajām vietām, kuras pētnieki spēja izmantot, bija cilvēciskais faktors, ko var labot tikai ar labāku apmācību un stingrāku kontroli, skaidrots pētījumā.

Tikmēr nesen Krievijas likumdevēji apstiprinājuši likumprojektu, ar kuru militārpersonām aizliegts izmantot viedtālruņus dienesta laikā, šādi parlamentam cenšoties nepieļaut turpmāku sensitīvu datu noplūšanu sociālajos tīklos.