"Facebook" slēdzis simtiem ar "Sputnik" saistītu lapu un kontu, tostarp Baltijas valstīs
Sociālais tīkls "Facebook" ceturtdien paziņoja, ka slēdzis vairākus simtus lapu un kontu, kas bijuši saistīti ar Krievijas propagandas mediju "Sputnik" un darbojušies Baltijas valstīs, Centrālajā un Austrumeiropā, Kaukāzā un Vidusāzijā.
"Šodien mēs dzēsām 364 "Facebook" lapas un kontus par iesaistīšanos koordinētās neautentiskās darbībās kā daļai no tīkla, kas radies Krievijā un darbojās Baltijas valstīs, Vidusāzijā, kā arī Centrālās un Austrumeiropas valstīs," teikts "Facebook" paziņojumā.
Dzēsto lapu un kontu veidotāji centās radīt iespaidu, ka ''šīs lapas un konti ir neatkarīgi, tomēr pēc tam, kad bija piesaistīta "Facebook" lietotāju uzmanība, izplatīja informāciju ar konkrētas ievirzes saturu, tostarp par noskaņojumu pret NATO.
"Mēs konstatējām, ka šīs lapas un konti īstenībā ir saistīti ar "Sputnik" darbiniekiem," žurnālistiem sacīja par kiberdrošības politiku atbildīgā "Facebook" amatpersona Nataniels Gleihers.
Baltijas valstīs, Centrālajā un Austrumeiropā, Kaukāzā un Vidusāzijā "Facebook" slēdzis 289 lapas un 75 kontus. Šīm lapām un kontiem bija 790 000 sekotāju, bet izdevumi par reklāmu bija 135 000 ASV dolāru (apmēram 120 000 eiro).
"Facebook" nav sniedzis informāciju, cik lapu un kontu slēgts katrā valstī.
"Facebook" paziņojumā teikts, ka "lapu administratori un kontu īpašnieki sākumā radīja iespaidu, ka tās ir neatkarīgas ziņu lapas vai vispārējo interešu lapas par tādiem tematiem kā laikapstākļi, ceļojumi, sports, ekonomika vai politiķi Rumānijā, Latvijā, Igaunijā, Lietuvā, Armēnijā, Azerbaidžānā, Gruzijā, Tadžikistānā, Uzbekistānā, Kazahstānā, Moldovā, Krievijā un Kirgizstānā".
"Par spīti tam, ka tika sniegti maldīgi dati par identitāti, mēs konstatējām, ka šīs lapas un konti bija saistīti ar Maskavā bāzēto ziņu aģentūru "Sputnik", un ka dažās lapās bieži tika ievietota informācija par tādiem tematiem kā pret NATO vērsts noskaņojums, protesta kustības un cīņa pret korupciju," sacīts paziņojumā.
Atbildot uz ziņu aģentūras BNS jautājumu, vai ir pazīmes, ka ar dažu šo lapu palīdzību mēģināts ietekmēt maijā Lietuvā gaidāmās prezidenta vēlēšanas, Gleihers sacīja: "Tādā laikā, kad tuvojas vēlēšanas, notiek zināma "pārklāšanās" ar tematiem, par kuriem runā priekšvēlēšanu diskusijās."
"Taču šīs ir plašākas operācijas. Ja runā konkrēti par "Sputnik" operāciju, kas turpinājās ilgāku laiku, šīs ir plašākas kampaņas," piebilda Gleihers.