Ķemeru mežos redzēts šakālis
foto: Ekrānuzņēmums no Anda Liepas video.
Sabiedrība

Ķemeru mežos redzēts šakālis

Kas Jauns Avīze

Biologam, Ķemeru nacionālā parka fonda valdes priekšsēdētājam Andim Liepam pagājušā gada izskaņā izdevies nofilmēt Latvijas faunai netipisku dzīvnieku – šakāli. 

Ķemeru mežos redzēts šakālis...

“Manas 2018. gada foto medības noslēgušās ar gada topa video – zeltaino šakāli. Diemžēl Latvijas likumdošana paredz šāda atnācēja nošaušanu, lai kā arī mēs vicinātu bioloģiskās un sugu daudzveidības oficiālo karogu,” publicējot video Facebook, pauž biologs.

Šakālis pieķerts ar trail camera palīdzību – ar mežā novietotu kameru, kas filmē automātiski, reaģējot uz kustību. Video redzams, kā dzīvnieks lēnā garā mēro ceļu pāri šauram grāvītim, vienlaikus izpētot un apošņājot apkārtni.

Spriežot pēc zvēra ārienes, tas esot zeltainais šakālis (Canis aureus), tomēr sarunā ar Kas Jauns Avīzi biologs norāda, ka simtprocentīgas pārliecības nevar būt – tam nepieciešamas analīzes.

Savvaļā zeltainie šakāļi mīt Āfrikā, Dienvidāzijā, Kaukāzā, tuvākās populācijas ir Rietumukrainā un Ungārijā, tie konstatēti arī Polijā, pēdējos gados arī Igaunijā un Lietuvā.

“Izmaiņas dažādu sugu izplatībā nav nekas jauns. Šakāļi, ienākot Latvijas teritorijā, iespējams, reaģējuši uz klimata izmaiņām. Nedomāju, ka šo zvēru parādīšanās negatīvi ietekmēs Latvijas faunu un dabu kopumā. Šakālis ir plēsējs – gluži kā vilks vai lapsa. Savos izmēros parasti kaut kur starp abiem,” pauž Liepa.

No viena video grūti spriest, cik izplatīti šakāļi varētu būt Latvijā, pirmie esot manīti jau pirms dažiem gadiem. Mednieki nošāva šakāli 2013. gadā Jelgavas pusē, bet bez ģenētiskiem pierādījumiem nomedīti vēl vismaz trīs.

Šakāļi ir elastīga suga, kas spēj labi pielāgoties, un ir diezgan vaislīgi. Dabisko ienaidnieku viņiem nav daudz – šakāļu un vilku ceļi krustojas reti, jo vilki mīt mežos, bet šakāļi lielākoties krūmājos, tuvāk pie cilvēkiem. 

Tēmas