Latvijā mēģināts ievest teju 23 tonnas nelegālu plastmasas atkritumu
foto: LETA
Degušie atkritumi uzņēmuma SIA "Prima M" apsaimniekotajā teritorijā Jūrmalā, Slokas apkaimē, kur bija izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, kur dega plastmasas atkritumu krāvums 12 000 kvadrātmetru platībā.
Sabiedrība

Latvijā mēģināts ievest teju 23 tonnas nelegālu plastmasas atkritumu

Jauns.lv / LETA

Valsts vides dienests (VVD) šogad apturējis trīs nelegālu atkritumu pārrobežu pārvadājumus, tādējādi novēršot 22,82 tonnu plastmasas atkritumu ievešanu Latvijā, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve Santa Vaļuma.

Latvijā mēģināts ievest teju 23 tonnas nelegālu pl...

Pārbaudes, kurās konstatēti pārkāpumi, veiktas pārvadājumiem, kuri Latvijā ieradušies Ventspils ostā. Atkritumu pārvadājumi ceļojuši uz Latviju no Zviedrijas un Norvēģijas.

Kā norāda Vaļuma, VVD novērsis "iespaidīgu afēru", kurā no Zviedrijas ievestos atkritumus bija paredzēts uzdot par Latvijas teritorijā savāktiem, tādējādi mākslīgi palielinot mūsu valstī savākto un reģenerēto atkritumu daudzumu. Atkritumus tika plānots norādīt par Latvijā savāktiem un tad nodot pārstrādei Latvijā, lai saņemtu dabas resursu nodokļa maksāšanas atbrīvojumu, izvairoties no nodokļu nomaksas. "Tādējādi tiktu apkrāpta Latvijas valsts, izvairoties no nodokļu nomaksas," skaidroja pārstāve.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) uzsver, ka tieši pērn veiktie grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kas nosaka stingrākas kontroles iespējas VVD, kā arī VVD īstenotās inspektoru apmācības, ir ievērojami veicinājušas pārrobežu pārvadājumu pārraudzību.

Savukārt VVD vadītāja Inga Koļegova norāda, ka VVD sadarbojas ar Zviedrijas un Norvēģijas kolēģiem, informējot par atkritumu pārrobežu pārvadājumu gadījumiem, kur konstatēti būtiski pārkāpumi. "Par katru gadījumu mēs individuāli komunicējam ar tās valsts kolēģiem, no kuras šie nelegālie pārvadājumi cenšas "ieceļot", lai arvien uzlabotu un pastiprinātu kontroli pār šiem pārvadājumiem un piemērotu ievērojamus sodus tiem, kuri izvēlēsies likumu pārkāpt," norāda dienesta direktore.

VARAM skaidro, ka kopš šī gada sākuma VVD inspektori veic intensīvākas pārrobežu sūtījumu kontroles, un, izvērtējot katru konkrēto situāciju, notiek gan auto transporta novērošana, gan kravu plūsmu kontroles.

Konkrētie trīs pārvadājumi apturēti 4.oktobrī, 1.novembrī un 16.novembrī. Pārkāpumi atklāti, pārbaudot gan pārvadājumu dokumentāciju, gan arī pašu kravu. Kopumā dienests šogad veicis 46 pārbaudes atkritumu pārrobežu pārvadājumos.

VVD iegūtā informācija un lietu materiāli nosūtīti tiesībsargājošām institūcijām izmeklēšanai.