Gaidāmā Baltijas jūras "vārīšanās" - kā tā izskatās dabā un ko varēs redzēt ceturtdien? VIDEO
Sabiedrība

Gaidāmā Baltijas jūras "vārīšanās" - kā tā izskatās dabā un ko varēs redzēt ceturtdien? VIDEO

Jauns.lv

Sinoptiķi portālam Kasjauns.lv atzīst, ka nekas ārkārtīgi grandiozs ceturtdien, kad gaidāma Baltijas jūras kūpēšana un iztvaikošana, nebūs vērojams.

Gaidāmā Baltijas jūras "vārīšanās" - kā tā izskatā...

Šādas parādības notikušas arī iepriekš, piemēram, Somijā nofilmētajā video. 2012.gada februāra sākumā nofilmētajos kadros redzams rezultāts tam, kas notiek kad gaiss ir krietni dzestrāks par jūras ūdeni. Somijas līcī nofilmētās parādības laikā gaisa temperatūra pazeminājās līdz -16 grādiem, kamēr ūdens tā virspusē bija +3 grādu silts.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā portālam Kasjauns.lv paskaidroja, ka, visticamāk, nekādus grandiozus skatus jūra ceturtdien iedzīvotājiem nenodrošinās - būs migla, zemi mākoņi un, iespējams, neliela snigšana.

Sinoptiķi saka - ja cilvēki ļoti vēlas doties un skatīties šo procesu, jāņem vērā fakts, ka pūtīs ziemeļaustrumu, austrumu vēji, līdz ar to Vidzemes piekrastē, piemēram, Saulkrastos vai Salacgrīvā varēs redzēt zemos mākoņus virs jūras un miglaino apkārtni.

Centrā norāda, ka visjaukākais laiks ceturtdien gan būs Latgales pusē, kur gaiss būs dzestrāks, taču uzspīdēs saule.

Jau rakstījām, ka ceturtdien par Rīgas līci un pārējo Baltijas jūru plūdīs tik auksts gaiss, ka notiks spēcīga ūdens tvaikošana jeb "vārīšanās".

Sinoptiķi skaidrojumā iedzīvotājiem norāda, ka pēc ilgstošas un intensīvas snigšanas un putināšanas trešdien, 4.janvārī, jau ceturtdien Latvijā no ziemeļaustrumiem ieplūdīs ļoti auksta gaisa masa – temperatūra strauji pazemināsies, virs Rīgas līča naktī uz ceturtdienu un piektdienu sasniedzot -7...-12 grādus. 

Vēl zemāka gaisa temperatūra gaidāma atmosfēras augstākos slāņos (1-2 km augstumā), kur tā sasniegs -20...-22 grādus, un kalpos kā kūpēšanas procesa veicinošs faktors. Ūdens temperatūra Rīgas līcī vēl ir +1...+3 grādu robežās, Baltijas jūras centrālajā daļā pat +2...+5 grādi, līdz ar to temperatūras kontrasts būs pietiekams, lai notiktu intensīva jūras kūpēšana. 

Pateicoties mēreni stipriem ziemeļaustrumu, ziemeļu vējiem, izveidojusies migla un zemie mākoņi no Rīgas līča tiks nesti uz Kurzemi, kur tie pat nesīs nelielu sniegu. Savukārt virs jūras radusies migla un zemie mākoņi tiks nesti uz dienvidrietumiem - projām no Latvijas piekrastes.

"Šāda parādība kopumā aukstajā sezonā tiek novērota diezgan regulāri. LVĢMC novērojumu stacija Ventspils atrodas pašā jūras piekrastē, kur gandrīz katru gadu 1-3 reizes tas tiek fiksēts, protams, ļoti atšķirīga ir jūras kūpēšanas intensitāte – ziemā, kad jūra nav aizsalusi un aukstās gaisa masas strauji ieplūst mūsu reģionā, tā var tikt novērota ļoti plašā teritorijā. Šāda dabas parādība tiek novērota arī citās sezonās, tikai tās intensitāte nav liela, bieži vien tā ir neliela migla virs jūras. Salīdzinoši biežāk kūpēšana vērojama arī virs upēm un ezeriem," skaidro sinoptiķi. 

Tik aukstas gaisa masas Latviju sasniedz reti, dažās ziemās tas nenotiek ne reizi.

Kasjauns.lv/LETA/Foto: Ekrānuzņēmums no Youtube