Raisās šaubu ēna par banku rīcību Kleperu ģimenei izkrāptās mājas lietā
foto: Artūrs Ķipsts/LETA
Rodas pamatots jautājums, vai tiešām "Swedbank" no savas puses izdarījusi visu, lai palīdzētu Kleperu ģimenei.
Sabiedrība

Raisās šaubu ēna par banku rīcību Kleperu ģimenei izkrāptās mājas lietā

Jauns.lv

Bezizejas spiesta mediju uzmanības starmešos iekļuvusi Kleperu ģimene, kura nonākusi neapskaužamā situācijā. Pēc ilgstošas tiesvedības, ģimenei ir izdevies atgūt uz viltotas pases pamata izkrāpto dzimtas īpašumu Carnikavas novadā, pašā jūras krastā, bet vienlaikus tiesa ir lēmusi, ka AS "Swedbank" ņemtā kredīta hipotēka netiek dzēsta.

Raisās šaubu ēna par banku rīcību Kleperu ģimenei ...

Papētot notikumus par šo gadījumu, kas apvij dažādas mistiskas un, visticamāk, krāpnieku saskaņotās darbības, shēmas sākums un beigas atduras pie viena un tā paša jautājuma: pircēja Vitālija Bordovska ņemtā kredīta AS "Swedbank" (toreiz AS "Hansabanka").

Jau vēstīts, ka Bordovskis ar AS "Swedbank" nav norēķinājies, līdz ar to bankai teorētiski ir tiesības izsolīt ieķīlāto Kleperu dzimtas īpašumu. Bet, vai tā banka rīkosies, rādīs laiks un, šajā gadījumā, iespējams arī AS "Swedbank" godaprāts vai augstsirdība.

Jauns.lv rīcībā ir informācija, ka AS "Swedbank" jau 2008. gada janvārī ir saņēmusi izpildrakstu, kas apstiprina bankas tiesības  uz iekārojamo Kleperu dzimtas īpašumu Carnikavas novadā, taču zemesgrāmatā desmit gadu laikā tā arī nav veikts ieraksts par piedziņas vešanu. Kāpēc tā?

Lai saņemtu kredītu bankā, kā ierasts, iespējamajam kredītņēmējam ir jāpierāda savi ienākumi, kas apliecinās spēju atmaksāt kredītu. Nekustamais īpašums ir tikai kā papildus nodrošinājums, kas dod bankai lielāku garantiju, ka kredīts tiks atdots. Tas nozīmē, ka bankai primāri bija jāizvērtē Bordovska maksātspēja, pirms vispār lemt par kredīta piešķiršanas iespējām. Pēc Jauns.lv rīcībā esošās informācijas, kredītam bija arī galvotājs – Vitālija sieva Marina. Šāda prakse, protams, bankām nereti ir bijusi, kas parasti tiek pamatota ar kopējo ģimenes ienākumu stabilitāti un lielāku ienākumu apmēru, no kuriem ir iespējas samaksāt kredītu. Galvotāja fakts, liecina, ka AS "Swedbank" atbildīgais darbinieks Bauskas mazā filiālē, bija vērtējis Bordovsku ģimenes ienākumus un atzinis tos par pietiekamiem, lai ilgtermiņā ģimene varētu norēķināties ar banku par saņemtajiem 80 000 latu. Taču šeit atklājas jauns un interesants fakts: V. Bordovskis kredīta saņemšanas laikā, iespējams, bija bezdarbnieks. Tātad, bankai šādi fakti bija jāzina un jāņem vērā. Var jau būt, ka Bordovska kundze kā galvotājs bija turīga dāma, vai arī Bordovskis, iespējams, ir maldinājis banku par citiem ienākumu avotiem, kurus bankai, protams, bija pienākums pārbaudīt.

Papildus vēl interesants šķiet fakts, ka AS "Swedbank" kredītu Bordovskim bija piešķīrusi jau 2006. gada decembrī tieši tādā apmērā, par kuru it kā īpašums tika nopirkts no Rolanda Klepera. Bet pats īpašums tika pārdots tikai 2007. gada janvārī, pie tam divos darījumos, lai, visticamāk, apietu pašvaldības pirmpirkuma tiesības un, iespējams, īstais Klepera kungs nejauši nevarētu uzzināt no pašvaldības par īpašuma pārdošanas faktu.  Vienlaikus ar kredīta līgumu tika noslēgts arī nekutamā īpašuma ķīlas līgums. Teorētiski ķīlas līgumu bankā varēja parakstīt arī Bordovskis, taču bankai šajā gadījumā bija jāpievērš vērība, kāpēc tiek izvēlēta tāda darījuma struktūra, jo ierasti ķīlas līgumu paraksta īpašuma tā brīža saimnieks, kas šajā gadījumā bija Kleperis. Ja ķīlas līgumu parakstīja R. Kleperis, tad arī AS "Swedbank" darbiniekiem bija pienākums pārliecināties par šīs personas identitāti un pases autentiskumu, pie tam viltus personai bija jāierodas bankā šos dokumentus parakstīt. Lieki piebilst, ka bankās ir uzstādītas videonovērošanas kameras, kurām būtu jāfiksē peronu kustība iestādē.

Ja nu tiešām viltus Kleperis tomēr nav bijis "Swedbank" filiālē, lai parakstītu ķīlas līgumu, tad AS "Latvijas Krājbanka" gan šī persona ar viltoto pasi kabatā, visticamāk, ir bijusi. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, domājams, tieši uz šo banku tika pārskaitīta pirkuma maksa 80 000 latu apmērā. Tas, savukārt, nozīmē, ka šai bankai noteikti bija jāpārbauda Klepera identitāte, kas, visticamāk, ir darīta un viss ticis atzīts par spēkā esošu un patiesu. Turklāt arī šajā bankā bija jābūt videonovērošanai iespējamām krāpnieciskajām darbībām būtu jābūt nofilmētām.

AS  "Swedbank" jau vairāk nekā desmit gadus ir vērsusi piedziņu pret Vitāliju un Marinu Bordovskiem. Šobrīd medijos banka apliecina, ka tā no šīm personām ir saņēmusi niecīgu kredīta atmaksas summu. Bankai parādnieki neesot sasniedzami. Jauns.lv mēģināja izmantot primitīvu metodi, atrast šīs personas sociālajos tīklos. Rezultātā, Facebook ir atrodama persona vārdā Marina Bordovska. Pēc šī profila ierakstiem secināms, ka tas, visticamāk, nav viltots. Ja vien šī ir tā pati persona, kas bijusi attiecīgā kredīta galvotāja, tad pēc ierastiem "Facebook" kontā, redzams, ka iespējamā galvotāja sveika un vesela dzīvo Zviedrijā, kamēr banka un policija desmit gadu garumā, iespējams, nav paveikusi visu iespējamo, kamēr Kleperu ģimene visiem spēkiem cīnās par taisnību.

Kleperu ģimene ir vērsusies pie medijiem kā pie pēdējās cerības taisnības iegūšanai, jo tiesa galēji ir lēmusi, ka Vitālijs Bodrovskis ir bijis labticīgs īpašuma ieguvējs, jo policija jau no 2007. gada nav bijusi spējīga kriminālprocesa ietvaros izmeklēt lietu, lai konstatētu, ka, iespējams, šī persona ir bijusi iesaistīta krāpnieciskā darījumā. Savukārt, pēc ilgstošas tiesvedības par Kleperu dzimtas īpašumu, tiesa lēmusi, ka nostiprinātā hipotēka ir atstājama.