Diabēta un sirds slimniekiem vienkāršo šofera tiesību iegūšanu
Ar cukura diabētu un sirds un asinsvadu slimībām sirgstošajiem, izejot medicīnisko komisiju autovadītāja tiesību iegūšanai, vairs nebūs jāveic papildu izmeklējumi.
Satiksmes ministrija šā gada sākumā paziņoja, ka Latvija pārņem Eiropas Savienības prasības transportlīdzekļu vadītāju veselības stāvoklim minēto slimību gadījumā.
Pietiks ar ārsta izziņu
"Veselības centra 4" sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Titāne skaidro, ka jaunā kārtība nevis apgrūtinās, bet gan atvieglos autovadītāja tiesību iegūšanu. Protams, tikai tādā gadījumā, ja cilvēks ievēro visus ārstu norādījumus.
“Tagad cilvēkam, kurš iziet medicīnisko komisiju un kuram ir cukura diabēts vai kurš sirgst ar kādu sirds kaiti, bijis insults vai infarkts, lai iegūtu vadītāju apliecību, nākot uz komisiju, būs jāatnes ģimenes ārsta izziņa, ka viņš ir ārsta uzraudzībā un lieto visus nepieciešamos medikamentus. Ar to pietiks, un cilvēku vairs nesūtīs uz papildu izmeklējumiem,” stāsta Titāne.
Jaunās prasības ietvertas Ministru kabineta 2011. gada 6. decembra noteikumos Nr. 940 Noteikumi par veselības pārbaudēm transportlīdzekļu vadītājiem un personām, kuras vēlas iegūt transportlīdzekļu vadītāju kvalifikāciju, kā arī par pirmstermiņa veselības pārbaudes izdevumu segšanas kārtību.
Tajās ņemtas vērā jaunākās medicīniskās atziņas par sirds un asinsvadu slimībām un skaidri norādīts, kādā gadījumā būtu jāatļauj vadīt transportlīdzekli un kādā autovadītāja apliecību nevar izdot vai atjaunot.
Jāapzinās un jāārstējas
Par cukura diabēta pacientiem teikts, ka “atļauts vadīt transportlīdzekli, ja viņš lieto antidiabētiskos medikamentus un ne retāk kā reizi piecos gados veic regulāras medicīniskās pārbaudes, kā arī regulāru dinamisku novērošanu pie endokrinologa (ne retāk kā reizi 12 mēnešos)”.
Personai, kas slimo ar diabētu un lieto tādus medikamentus, kuri var izraisīt hipoglikēmijas (zems cukura līmenis asinīs) risku, jāpierāda, ka tā apzinās hipoglikēmijas risku un spēj adekvāti kontrolēt šādu medicīnisko stāvokli.
Personai, kura nepietiekami apzinās hipoglikēmijas problēmu, aizliegts vadīt transportlīdzekli. Tas aizliegts arī personai, kam konstatēta atkārtota smaga hipoglikēmija, izņemot gadījumus, ja ir kompetents medicīnisks atzinums un tiek veiktas regulāras pārbaudes.
Līdzīgi sirds slimniekiem
Valdības noteikumos minēta virkne sirds un asinvadu slimību, kas var izraisīt veselības problēmas, ar piebildi, ka šiem slimniekiem “atļauts vadīt transportlīdzekli, ja personas medicīniskais stāvoklis tiek efektīvi ārstēts un saņemts kompetentas ārstniecības iestādes atzinums, un, ja nepieciešams, tiek veiktas regulāras medicīniskās pārbaudes”.
Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvis Jānis Aizpors uzsver: “Vēsturiski Satiksmes ministrija groza šos noteikumus, bet ārstēšana un diagnožu noteikšana ir ārstu ziņā. Ko un kā viņi pārbauda un ko tas nozīmē pacientiem, jāvaicā viņiem. Uz CSDD cilvēks atnāk ar izziņu, ka drīkst vai nedrīkst vadīt auto. Kas viņam pārbaudīts un kas secināts, zina tikai ārsti, un pēc normatīviem citi no malas nemaz nedrīkst zināt cilvēka diagnozes.”