Mātes sašutušas: pēc peldes ezerā Mežciemā bērnu ķermeņus klāj pumpas. Komentē ārste
Sociālajos tīklos izplatās vairāku satrauktu māmiņu ieraksti par ādas problēmām, kurās, pēc peldes Mežciemā esošajā Dambjapurva ezerā, iedzīvojušies bērni. Kādas māmiņas “Facebook” fotogrāfijās redzams, ka viņas bērna ādu klāj neskaitāmi sarkani izsitumi.
Rīdziniece Oksana par sekām pēc bērna peldēšanās Mežciema ūdenstilpnē portālā “Facebook” raksta šādi: “Māmiņas, nepeldiniet savus bērnus šajā ezerā Mežciemā! Šādi izsitumi ir ne vien manam bērnam, bet arī māsas meitai un draudzenes bērnam.”
No kādas aptiekas Oksana arī uzzinājusi, ka pēdējās dienās lērums cilvēku ieradušies ar līdzīgām sūdzībām.
Āda reaģē uz ūdenī esošajiem parazītiem
Līdz šim publiski nebija izskanējis vērā ņemams viedoklis par to, kāda varētu būt attēlā redzamo izsitumu izcelsme un vai tie ir bīstami veselībai.
Ar lūgumu izvērtēt portālā feisbukā izvietotās bildes portāls Kasjauns.lv vērsās pie “Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnikas” dermatoloģes Dinas Mihailovas.
Speciāliste, skaidro, ka fotogrāfijās redzamais, visticamāk, esot tā dēvētā peldētāju nieze jeb cerkārijs.
“Organisms šādi reaģē uz saskarsmi ar ūdenstilpnē esošajiem mikroskopiskajiem parazītiem. Visbiežāk šādi izsitumi pēc peldes, parādās cilvēkiem ar jutīgu ādu,” stāsta dermatoloģe.
Īpaši liels risks saķert peldētāju niezi ir peldoties vietās, kur ūdens ir stāvošs (ezers, dīķis) un mīt ūdens putni un/vai ūdens zīdītāji.
Par izsitumu cēloni peldētājus nesen brīdinājusi arī Veselības inspekcija (VI).
Peldētāju niezi izraisa reakcija uz noteiktiem mikroskopiskiem parazitāro tārpu kāpuriem, kas savā attīstībā inficē putnus un ūdens zīdītājus un pēc tam gliemežus. Gliemežu kāpuri var radīt minētās alerģiskās parādības jutīgiem cilvēkiem. Kāpuri nevar iekļūt cilvēku organismā, un tie īsā laikā aiziet bojā,” teikts VI mājaslapā.
Inspekcija savā ziņojumā arī informē, ka vasaras mēnešos “peldētāju nieze” ir samērā izplatīta visā pasaulē un klimata pārmaiņu dēļ izplatās arī mūsu ģeogrāfiskajā zonā.
Izsitumi nav bīstami veselībai
Mediķe arī uzsver, ka, lai arī ar šādiem izsitumiem noklāta āda saprotamu iemeslu dēļ rada cilvēkos satraukumu, peldētāju nieze nav veselībai bīstama.
“Šādi izsitumi ar laiku pāries paši no sevis, taču to ārstēšanā palīdzēs aptiekā pieejamās pretalerģiskie preparāti, piemēram, “Bepanthen Plus”. Ja simptomi tomēr nemazinās, ieteicams vērsties pēc ārsta-speciālista palīdzības,” pamāca mediķe.