Prezidents neatbalsta PVN celšanu veselības nozares finansēšanai
Valsts prezidents Raimonds Vējonis stingri iestājas pret pievienotās vērtības nodokļa (PVN) celšanu, meklējot trūkstošo finansējumu veselības aprūpei.
Intervijā TV3 raidījumam "Nekā personīga" Vējonis sacīja, ka PVN celšanu nekādā gadījumā neatbalsta. "Pirmkārt, ir jāmeklē iespējas ieekonomēt jau esošajās nozarēs. Un, otrkārt, ja arī kāda nauda tiek dota, tad ir nepieciešams saprast, kādiem mērķiem to naudu izmantosim."
Jautāts, vai vispār būtu pareizi ieviest valstī obligāto veselības apdrošināšanu, prezidents atzina, ka pats personīgi atbalsta veselības apdrošināšanu, taču daudz kas esot atkarīgs no niansēm, kā tā tiek ieviesta un kā darbojas. "Viena lieta ir strādājošie, kuriem, protams, jāsaprot, kādā veidā tas notiek. Un tad ir sabiedrības daļa, kurai ieņēmumu līmenis ir ļoti zems [..]. Nu tad ir jautājums, kā valsts šajā gadījumā rīkosies," skaidroja Vējonis.
Viņaprāt, pie jaunā modeļa strādājošie politiķi un eksperti vēl nav sapratuši, kādiem vajadzētu būt sistēmas ieguvumiem. "Ja mēs nosakām kādu minimālo līmeni, tad ir jābūt skaidram, kas šajā minimālajā līmenī ir obligātie, valsts sniegtie veselības aprūpes pakalpojumi. Vienmēr paliek jautājums, kā mēs varam palīdzēt tiem cilvēkiem, kuri nevar atļauties apmaksāt kādus pakalpojumus." Pēc prezidenta domām, atbildes uz šiem jautājumiem būtu jārod valstij un pašvaldībām.
Vaicāts, cik pareizi ir veselības apdrošināšanu sasaistīt ar nodokļu reformu, Vējonis atbildēja, ka, jebkura reforma būtu jāsaista ar nodokļu maksāšanu, jo mūsu valstī ir liels "aplokšņu algu" saņēmēju īpatsvars. "Viens no veidiem, kā varbūt normalizēt situāciju, ir veidot ciešāku sasaisti starp kādiem pakalpojumiem un nodokļu maksāšanu," domā valsts pirmā persona.
Kārtējo reizi taujāts, vai pēdēja laika valdības nespēja vienoties par dažādiem būtiskiem jautājumiem neliecina par tās drīzu galu, Vējonis atbildēja drīzāk noraidoši.
Kā ziņots, Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) vadītā veselības darba grupa piedāvā koalīcijai lemt par vienu no diviem veselības nozares finansēšanas avotiem - obligāto sociālo apdrošināšanu sasaistīt ar minimālajām sociālajām iemaksām un novirzīt veselības aprūpei 1,5% no sociālā budžeta, to kompensējot, par vienu procentpunktu ceļot PVN likmi, vai arī ieviest obligāto veselības apdrošināšanu ar fiksētu vai diferencētu ikmēneša maksājumu.
Diskusijas par nodokļu reformu un veselības aprūpes finansējumu valdošās koalīcijas partijas plāno turpināt nākamnedēļ.