Politikas pētnieka Māra Cepurīša viedoklis par troļļiem un troļļošanu
Organizēta "troļļošana" sabiedrībā var sēt neuzticību valsts institūcijām un radīt bažas par īstenoto valsts politiku, norādīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra (APPC) pētnieks Māris Cepurītis.
"Troļļošanu" Latvijas interneta vidē pētnieks saredz tā saucamajos "klikšķu portālos", kas izskatās pēc ziņu portāliem, bet patiesībā izplata saturu peļņas vai politisko interešu nolūkos.
Viņš "troļļošanu" iedala divos veidos - ir individuālie troļļi, kas to dara sava prieka pēc, vai lai sevi apliecinātu, un organizēti troļļi, kas organizētā veidā atbalsta Krievijas oficiālo pozīciju un organizē kampaņas pret citām valstīm.
"Ja parādās kāds Krievijai nevēlams viedoklis vai notikumu attīstība, politiskie lēmumi, kas nav saskaņā ar Krievijas interesēm, tad šie troļļi iesaistās, lai tos diskreditētu, izmantojot humoru, āķīgas piezīmes, selektīvi atlasītu informāciju," uzskata Cepurītis.
Pētnieks atzinīgi vērtē bijušā Austrumeiropas politikas pētījumu centra biedra un agrākā diplomāta Ingmāra Bisenieka iniciatīvu Latvijas "interneta elfu" kustības veidošanā.
"Latvijas interneta vidē ir virkne portālu, arī krievu valodā, kuru saturs ir ļoti spēcīgā saskaņā ar Krievijas oficiālo pozīciju. Šeit būs darbs elfu grupai, pārbaudot informāciju un atspēkojot, ja tas ir nepieciešams," stāstīja Cepurītis.
Pētnieks norāda, ka ir virkne citu pasākumu, ko veic un var veikt valsts institūcijas, piemēram, iniciatīva par mediju regulējuma pārskatīšanu, lai būtu striktāki kritēriji mediju saturam, tomēr "interneta elfu" kustības iniciatīva ir apsveicama, un tā noteikti varēs sniegt savu ieguldījumu Latvijas informatīvās telpas aizsardzībā.
Cepurītis atklāja, ka nepieciešamības gadījumā APPC "interneta elfu" kustības dalībniekiem pastāstīs par Krievijas darbības metodēm un citiem interesējošiem jautājumiem.