Zemestrīce Haiti
Šā gada 12. janvārī postoša septiņas balles spēcīga zemestrīce skārusi Haiti galvaspilsētu Portoprensu. Tā ilgusi 60 sekundes, nav pasargājusi nevienu divu miljonu iedzīvotāju lielās pilsētas daļu. Upuru skaits sasniedzis 75 000 cilvēku, turklāt vēl 250 000 guvuši ievainojumus.
ASV ģeoloģiskais dienests (USGS) pavēstīja, ka, pēc sākotnējām aplēsēm, zemestrīces spēks bija 7,3 balles un tās epicentrs atradies 15 kilometru attālumā no galvaspilsētas un ļoti sekli — apmēram 10 kilometru dziļumā. Zemestrīce notikusi plkst.23.53 pēc Latvijas laika. Tā bija jūtama arī Kubā un Dominikānas Republikā, taču lielākā daļa postījumu nodarīti Portoprensā un tās apkaimē. USGS reģistrējis 27 spēcīgus pēcgrūdienus.
Lieli postījumi nodarīti arī Žakmelā, kas atrodas uz dienvidiem no galvaspilsētas. Aculiecinieki stāsta, ka iegruvis viss kalns, uz kura izvietota kūrortpilsēta. Portoprensā nodarīti smagi postījumi prezidenta pilij, parlamentam, katedrālei un vairākām ministrijām. Sabrukušas arī slimnīcas, viesnīcas un skolas. Iebrucis arī mirdzoši baltās prezidenta pils kupols. Sagruvis arī Haiti galvaspilsētas lielākais cietums un brīvībā izkļuvuši apmēram 4000 ieslodzīto.
Tūkstošiem pārbiedētu un ievainotu iedzīvotāju pārpildījuši pilsētas ielas, un katrs pēcgrūdiens tikai vairojis paniku. Sākotnējos glābšanas darbus apgrūtināja tas, ka dažas minūtes pēc zemestrīces nabadzīgajā salā pārtrūka sakari un tika apturēta elektroenerģijas piegāde. Ievainotos nogādāt slimnīcās traucēja arī izpostītās ielas, savukārt slimnīcas nespēj tik galā ar ārkārtīgi daudzajiem upuriem. Neilgi pēc spēcīgā pazemes grūdiena sākusies laupīšana.
Daudzi iedzīvotāji bijuši spiesti pamest savas sapostītās mājas un izvietojušies sporta laukumos un atklātās vietās, kur cilvēki dzied reliģiskus korāļus. Drīz pēc zemestrīces iestājās nakts un nopostītā pilsēta iegrima tumsā, vēl vairāk saasinot paniku un bailes iedzīvotāju vidū.
Daudzu bojāgājušo līķi vienkārši pamesti ielās, apklāti ar skārda plāksnēm. Vietām bojāgājušo mirstīgās atliekas sakrautas kaudzēs.
Nelaimē nokļuvušajai valstij ārkārtīgi nepieciešama pārtika, ūdens, medikamenti un pagaidu apmetnes, jo bez pajumtes palikuši aptuveni miljons cilvēku.
Tik spēcīga zemestrīce Haiti pēdējo reizi skārusi ne vēlāk kā 1897.gadā, bet, iespējams, pat tikai 1770.gadā.
Haiti, kas jau tā ir nabadzīgākā Amerikas kontinentu valsts, pēdējā laikā jau cietusi veselā virknē dabas katastrofu. 2008.gadā pār Haiti brāzās trīs viesuļvētras un viena tropiskā vētra, prasot vismaz 793 cilvēku dzīvības, bet vēl vairāk nekā 300 cilvēki joprojām skaitās pazuduši bez vēsts.
Valsti 2008.gadā pārņēma arī politiskā krīze, strauji augošajām pārtikas cenām izraisot nemierus. Lielākā daļa Haiti iedzīvotāju spiesti pārtikt ar nepilniem diviem dolāriem dienā, bet puse no 8,5 miljoniem iedzīvotāju ir bez darba.