Mūžībā aizgājis leģendārais Straupes narkologs Rudzītis
Piektdien pēdējā gaitā izvada Straupes Narkoloģiskās slimnīcas vadītāju Edmundu Rudzīti. Ar viņa gādību daudzi alkoholiķi atgriezušies cilvēka cienīgā dzīvē.
Darba gaitas Rudzītis sāka dzimtajā pusē kā ambulances ārsts Cēsu rajona Skujenē, 1974. gadā viņš sāka strādāt Straupē par psihiatru-narkologu, 1994. gadā iecelts par Straupes Narkoloģiskās slimnīcas galveno ārstu, 1997.gadā — par tās direktoru, no 2008. gada slimnīcā strādājis kā ārsts.
Pērn viņš apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa ceturto šķiru. Kopš 1983. gada Rudzītis bija Latvijas Rakstnieku savienības biedrs, 2009. gadā atkārtoti izdots viņa eseju krājums „Straupes skiču burtnīcas”. Rudzīti pēdējā gaitā izvadīs 22.janvārī pulksten 12 no Straupes Pārupes kapiem.
No narkologa padomu pūra
Pieminot ievērojamo ārstu, joprojām vērts ieklausīties viņa atziņās un padomos. Sarunā ar kasjauns.lv pērn pirms Līgo svētkiem Rudzītis uzsvēra, ka svētkos nodzerties nevar: „Man 35 gadu laikā nav bijis neviens pacients, kurš lietotu alkoholu tikai svētkos. Visi dzēruši pirmdienās, otrdienās, parastās sestdienās.”
Vaicāts, kā iemalkot ko stiprāku, lai svētku prieku justu, bet reizē „nepārforsētu”, Rudzītis atgādināja, ka galvenais ir pilnvērtīgs uzturs: „Lai ir viss — olbaltumvielas, ogļhidrāti, tauki, vitamīni, tad organismam ir vieglāk sevi atindēt. Miljonārs sēž pie bagātīgi klāta galda, kur ir arī augļi un dārzeņi, un viņš nodzeras lēnāk, nekā vecītis upes krastā ar polšu un zivju tefteļiem.”
Ja nu gadījies „ieņemt” par daudz, otrā dienā noteikti jādzer daudz minerālūdens — tas atjauno organismā elektrolītus. „Vajag piespiesties paēst, kaut negribas. Un kustēties, tad alkohols izdalās divreiz ātrāk. Labāk ir saņemt pēdējos spēkus un otrā dienā paskaldīt malku, un pusdienlaikā būs labi. Bet vāļājoties gultā ar slapju dvieli ap galvu, nebūs labi.”
Dzērājs nedibina partijas un nestreiko
Ne reizi vien Rudzītis brīdinājis par alkoholisma bīstamību nācijai. „Alkohols ir nauda, bizness un politika. Tāpēc cilvēki tiek padarīti par garīgiem kropļiem, atstumti no aktīvas darbības. Cilvēki, kuri lieto alkoholu, nav konkurētspējīgi nekur, viņiem nav iespēju izpausties politikā, ekonomikā, taisīt karjeru... Kā teica Katrīna Lielā — celiet pēc iespējas vairāk krogu, dzērušu tautu ir vieglāk savaldīt! Dzērājs neorganizē politiskās partijas, nerīko streikus un piketus, neceļ naftas cenas,” viņš stāstījis „Neatkarīgās” pielikumā „Mēs”.
Rudzīša pacientu lokā bijuši daudzi mākslas pasaules pārstāvji. „Alkohols ir universāls līdzeklis, lai aizvietotu jumtu virs galvas, mīlestību un tā tālāk,” viņš paudis, un šā iemesla dēļ nodzeroties daudzi talantīgi cilvēki, pat ģēniji. Labs hokejists, gleznotājs vai dziedātājs mēdz būt „duraks” finansēs, ģimenes attiecībās, talantīgie klūpot pār pudeli vai narkotikām, bet gudrie gan ne. Gudrība slēpjas vispusībā un neļauj noklīst no ceļa, intervijā „Mēs” uzsvēris Rudzītis.