Latvijas rifu izstāda Dublinā
Kultūra

Latvijas rifu izstāda Dublinā

Jauns.lv

Dublinas Triniti koledžas zinātnes galerijā nule kā atklāta un līdz 11. jūnijam apskatāma vērienīga izstāde, kurā izstādīti arī Latvijas rokdarbnieču tamborējumi.

Latvijas rifu izstāda Dublinā...

78 gadus vecā mediju māksliniece Eleonora Kenta no Sanfrancisko izmantojusi luminiscentus spīdošus vadiņus, kurus lieto ASC armijā. Viņas tamborējums, pieslēgts pie elektrības, spīd.
78 gadus vecā mediju māksliniece Eleonora Kenta no Sanfrancisko izmantojusi luminiscentus spīdošus vadiņus, kurus lieto ASC armijā. Viņas tamborējums, pieslēgts pie elektrības, spīd.

Izstādē „Hyperbolic crochet coral reef” (Hiperboliskais tamborētais koraļu rifs) darbus darinājušas apmēram 3000 tamborētājas no visas pasaules. Iedvesmu šim grandiozajam projektam devusi Daina Taimiņa – latviešu matemātikas profesore.

Šajā grandiozajā pasākumā vienojušās ne vien daudzu valstu tamborētājas, bet arī ļoti dažādas jomas — pirmkārt — zinātne matemātikas veidā, otrkārt, rokdarbi, kā māksla, treškārt – koraļu rifs kā ūdeņu ekoloģijas simbols un ceturtkārt, sociālā joma – šajā projektā sastopas visdažādākie cilvēki no visas pasaules – sākot ar bezgala gudriem matemātiskajiem prātiem līdz pat sešgadniekam.

Tamborētāju kopdarbs izveidojis Lielajam koraļu rifam līdzīgu mākslas darbu.

Latvijas rifu izstāda Dublinā

„Rifs izplatās visā pasaulē,” atklāj Tija Vīksna, rifa tamborēšanas iniciatore Latvijā. Pirms diviem gadiem viņa priekš sevis atklāja Lielbritānijas tamborēto rifu. Pērn tapa Latvijas rifs, kas, izceļojies pa visu Latviju nu pievienojas Īrijas rifam, kas publikas vērtējumam nodots pirmo reizi. Vēl Īrijas rifu atbalsta tamborētāju kopdarbi no Čikāgas, Ņujorkas, Londonas, Arizonas, Sidnejas.  

Ideja veidot šo vērienīgo projektu dzima pēc tam, kad matemātikas profesore Daina Taimiņa bija viesojusies ar savām tamborētajiem hiperbolisko plakņu modeļiem Losandželosas „The institute For Figuring”. Šis institūts pēta dažādus zinātnes un mākslas saskares punktus. Institūtu vada dvīņu māsas Margarete un Kristīne Vertheimas. Viņu dzimtene ir Austrālija, tāpēc ekoloģija un tīra ūdens saglabāšana viņām ir tuva tēma, savukārt iztamborētās hiperboliskās plaknes atgādina koraļu rifu krāšņumu.

Izrādās, tamborēt iespējams ne vien no dzijas. Šajā izstādē bija arī no plastmasas darināti eksponāti. Citi tapuši no izlietotiem iepirkumu maisiņiem, citi iztamborēti no videolentēm, bet 78 gadus vecā mediju māksliniece Eleonora Kenta no Sanfrancisko izmantojusi luminiscentus spīdošus vadiņus, kurus lieto ASC armijā. Viņas tamborējums, pieslēgts pie elektrības, spīd. Šī izstādes sadaļa jo īpaši liek domāt par cilvēka radīto piesārņojumu un dabas brīnumu – Lielo barjerrifu.

Izstādē atvēlēta plaša vieta arī matemātikai – profesores Dainas Taimiņas skaidrojumiem, zīmējumiem un tamborētiem modeļiem, kas izskaidro līdz šim grūti modelējamai un tikai izcilākajiem matemātiskajiem prātiem apjaušamai formulu jūrā slēptu hiperbolisko plakņu ģeometriju.

„Es negaidīju kaut ko tik grandiozu,” savos iespaidos dalās Tija Vīksna, kas kā Latvijas tamborētāju koordinatore un pārstāve piedalījās izstādes atklāšanā. „Dublinas Trinitri koledža ir dibināta 16. gadsimtā un mūsdienās milzīga universitāte, kas aizņem vairākus kvartālus. Pirms diviem gadiem tajā ir izveidota zinātnes galerija – pasaulē pirmā šāda veida plaša izstāžu zāle, kurā demonstrēt jaunākos zinātnes sasniegumus, kur dinamiski saplūst zinātnes sasniegumi un māksla.

Vairāk lasiet

Anda Leiškalne/Foto: Tija Vīksna