Mediķi dzīvību glābuši bišu sadzeltam sirmgalvim
Aizvadītajās dienās kāds 72 gadus vecs vīrietis smagi cietis pēc bišu koduma, aģentūru LETA informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).
Kā pastāstīja dienestā, vīrietim pēc bišu dzēlieniem rokās un kājās iestājies anafilaktiskais šoks, kas ir bīstamākā alerģijas izpausme.
Kā pastāstīja vīrieša sieva, pēc negadījuma bitenieks apsēdies pie automašīnas stūres un sācis braukt, taču brauciena laikā vīrieša ķermeni pēkšņi sāka klāt sviedri, tas atdzisa un iestājās bezsamaņa.
NMPD mediķu brigāde konstatēja vīrietim tūsku - viņš nevarēja parunāt, jo bija satūcis kakls, mutes un deguna gļotāda. Vīrieša rokas un nagi bija izteikti zili baltā krāsā, kas liecināja par šoku no bišu kodieniem.
Lai mazinātu alerģisko reakciju un toksisko vielu iedarbību, pacientam tika ievadīti medikamenti, kā arī paralēli tika dots skābeklis dzīvībai svarīgo funkciju uzturēšanai. Sasniedzot transportēšanai stabilu stāvokli, brigāde cietušo nogādāja slimnīcā.
Mediķi atgādina, ka atsevišķu kukaiņu kodumi sadzeltajiem var izraisīt spēcīgas alerģiskas reakcijas vai atsevišķos gadījumos pat nāvi. Ja bērnu vai pieaugušo sakodusi bite, lapsene vai irsis, cilvēkam var būt viegla alerģiska reakcija, bet smagākos gadījumos var iestāties anafilaktiskais šoks.
Ja sadzeltajam cilvēkam ir tūska dzēluma apvidū, kas strauji paplašinās, kakla, lūpu, mēles pietūkums, apgrūtināta elpošana, smakšana, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Gaidot ātrās palīdzības ierašanos, cietušajam jādod sūkāt ledus gabaliņi vai maziem malkiem jādzer auksts šķidrums. No ārpuses pie kakla var likt vēsu kompresi.
Smagas alerģiskas reakcijas varot rasties pat cilvēkam, kuram šāda reakcija iepriekš nekad nav bijusi.
LETA