Sabiedrība

Latvijā parādījies bīstams tomātu kaitēklis

Jauns.lv

Šī gada sākumā Latvijā ievestajos tomātos konstatēta Dienvidamerikas tomātu kode, kas pilnībā var sabojāt visu vietējo tomātu ražu, liecina Valsts Augu aizsardzības dienesta (VAAD) sniegtā informācija.

Latvijā parādījies bīstams tomātu kaitēklis...

Tomātu kodes (latīniski - Tuta absoluta Lepidoptera: Gelechiidae) dzimtene ir Dienvidamerika - tā ir plaši izplatīta Bolīvijā, Brazīlijā, Čīlē, Kolumbijā, Ekvadorā, Paragvajā, Urugvajā un Venecuēlā. Eiropā tā pirmo reizi tika konstatēta 2006.gadā Spānijā.

2010.gadā tomātu kode jau ir sastopama Albānijā, Bulgārijā, Francijā, Grieķijā, Itālijā, Maltā, Portugālē, Šveicē, Alžīrijā, Lībijā, Marokā, Tunisijā, Kiprā un Izraēlā. Nīderlandē, Vācijā un Krievijā tā ir konstatēta tikai spāņu izcelsmes tomātos.

Dienvidamerikas tomātu kode ir sastopama uz nakteņu dzimtas augiem, galvenokārt uz tomātiem, kā arī uz paprikas, baklažāniem, tabakas un kartupeļiem.

Kā uzsver VAAD, tomātu kode ir nozīmīgs tomātu kaitēklis. Tās bojājumu rezultātā par 50-100% samazinās tomātu raža un kvalitāte, turklāt novājinātie augi ir pakļauti dažādām slimībām. Baklažāniem, kartupeļiem un tabakai tomātu kode bojā tikai lapas.

Tomātu kodei ir divi izplatīšanās veidi - kad kaitēklis pats pārlido nelielos attālumos, vai arī ar saimniekaugu stādāmo materiālu, augļiem, iepakojamo materiālu, augsni tiek pārvietots uz lielākiem attālumiem.

Kā norāda VAAD, Latvijā tomātu kode var izplatīties tikai siltumnīcās vai veikalu un dārzeņu fasēšanas noliktavās. Kaitēklis lauku apstākļos nepārziemo, taču siltās vasarās izlido ārpus siltumnīcām vai noliktavām.