Rīgas rokeri pulcējas karātavu kalnā
Sabiedrība

Rīgas rokeri pulcējas karātavu kalnā

Jauns.lv

Vietā, kur Stabu iela pie krustojuma ar Skolas ielu pa nogāzi iet lejā no kalna, līdz pat 18. gadsimtam bijis Rīgas karātavu kalns. Tagad noziedznieku soda vietu var atpazīt vienīgi pēc rokeru motocikliem.

Rīgas rokeri pulcējas karātavu kalnā...
Stabu un Skolas ielas stūrī, kur kādreiz slējās karātavas, pulcējas rokeri.
Stabu un Skolas ielas stūrī, kur kādreiz slējās karātavas, pulcējas rokeri.

Rokeri gan, visticamāk, nemeklē baiso senatnes notikumu liecības, bet gan pulcējas krodziņā “Pieci vilki”. Tomēr vēl astoņdesmito gadu sākumā, kad Stabu un Skolas ielas stūrī nojauca māju un remontēja maģistrālo ūdensvadu, strādnieki atraka ne vienu vien galvaskausu.

Iela savu nosaukumu ieguvusi par godu karātavu stabiem, kas bijuši redzami pa gabalu. Toreiz te izpildīja nāvessodu noziedzniekiem, bet naktīs slepeni šiverēja aptiekāri, kas ieguva līķu asinis, taukus, miesu un dažreiz galvaskausus.

16.–17. gadsimtā cilvēku miesas lietošana medicīnā bija tikpat ierasta kā gaļas ēdienu ēšana vakariņās. Vislabāk šim nolūkam derēja karātavu kalnā mirušie noziedznieki.

“Gaļa jāsagriež mazos gabaliņos, jāieziež ar mirrēm un alveju un uz pāris dienām jāieliek vīna spirtā, lai tā kļūtu mīkstāka,” tā ir cilvēka gaļas pagatavošanas recepte no 17. gadsimta farmaceita pierakstiem. “Varētu būt garšīgi, bet ne no cilvēka gaļas,” smej Uno Vilks, rokeru krodziņa īpašnieks. Lai arī viņš izmanto daudzas senas, no savas vecmāmiņas un vectēva māsas, smalka restorāna pavāres Marijas Ošs mantotas receptes, tomēr nevienā cilvēka gaļa nav minēta.

Anda Leiškalne/Foto: Mārtiņš Purviņš