Latviešu tautisko modernismu nosola Maskavas miljardieris
Mākslas izsolē par rekordsummu pārdoti latviešu mākslinieka Niklāva Strunkes tautiskā modernisma stilā apgleznotie porcelāna šķīvji — viens pat par 4800 latu.
“Tirgus ir izkustējies — uz Maskavas pircēju rēķina,” atzīst klasiskās mākslas galerijas “Antonija” direktors Norberts Sarmulis. Izsolē “Saules kumeļš” izcilākais piedāvājums bija Strunkes (1894—1966) apgleznotie astoņi šķīvji no mūsu pirmskara brīvvalsts laika bijušā Zviedrijas vēstnieka Latvijā Patrika de Reitesverda kolekcijas.
Katra 1933. gadā apgleznotā šķīvja sākumcena bija 1500 latu, un izsolē sasniegts rekords šādiem mākslas darbiem — kopumā 26 000 latu. Šķīvis „Dancis” no sākuma cenas nosolīts par vairāk nekā trīs reizes augstāku summu — 4800 latu. Līdz šim pēdējos 20.gados Latvijā izsolēs visaugstāk novērtētais porcelāna darbs bija Sigismunda Vidberga apgleznotā vāze par 800 latu.
“Lielāko daļu Strunkes darbu nopirka maskavieši, kas pārstāv turīgu cilvēku no Maskavas, kurš ierindojas starp 50 bagātākajiem pasaulē. Viņam ir doma veidot Rīgā privātu muzeju. Tagad šos traukus aizved uz Maskavu, bet, kad būs muzejs, tos atkal atvedīs,” atklāj Norberts Sarmulis.
Izsoles ieņēmumi, pateicoties šiem šķīvjiem, bijuši labāki nekā rudenī un šoziem februārī — Strunkes darbu devums gan esot divas trešdaļas. Pāris gleznas nopircis arī kāds maskavietis, kurš Jūrmalā iegādājies māju — austrumu kaimiņu ieguldījums mūsu mākslas tirgū kļuvis jūtams.
Daļa no izstādes „Saules kumeļš” galerijā “Antonija”, Rīgā, Brīvības ielā 157, bez maksas apskatāma līdz 26. maijam.
Niklāva Strunkes tautiskais modernisms
Māris Puķītis/Foto: galerija „Antonija”