Rīgas rātskungi tur rokas klēpī
Sabiedrība

Rīgas rātskungi tur rokas klēpī

Jauns.lv

Rīgas domes deputāti „laiž gurķi”, liecina pašvaldības dokumenti jeb drīzāk to neesamība. Ja agrāk Rātsnama darba režīms bija strikti reglamentēts, tad tagad liekas, ka tajā nekas nenotiek.

Rīgas rātskungi tur rokas klēpī...

­

Rīgas domes sēdes notiek tik reti, ātri un nemanāmi, ka rīdziniekiem rodas iespaids, ka tagad Rātsnams ir pārvērties par neapdzīvotu ēku.
Rīgas domes sēdes notiek tik reti, ātri un nemanāmi, ka rīdziniekiem rodas iespaids, ka tagad Rātsnams ir pārvērties par neapdzīvotu ēku.

Salīdzinot ar iepriekšējiem Rīgas domes sasaukumiem, pašreizējo var uzskatīt par liekēžu saietu. Līdz pagājušā gada vidum Rīgas domes sēdes bija kā iekaltas akmenī – gan lielā domnieku kopāsanākšana, gan komiteju sēdes notika katru nedēļu un viņi izskatīja desmitiem jautājumiem. Ja starp sēdēm bija vairāk nekā nedēļu pārtraukums, tā jau bija ārkārtēja situācija. Tagad par ārkārtēju situāciju var uzskatīt to, ja sēdes notiek katru nedēļu.

„Jums nekas nav jāzina, tikai jānobalso!”

Ar septiņu dienu atstarpi Rīgas domes sēde pēdējo reizi notika 20. aprīlī, bet prezidija sēde vēl daudz senāk – pirms pusotra mēneša. Rodas iespaids, ka Latvijas galvaspilsētā vairs nav jautājumu, ko risināt, un tur viss ir pilnīgā kārtībā. Vai arī pilsētai nozīmīgi jautājumi tiek lemti „pa kaktiem”, tā lai pilsētnieki un „neērtie” domnieki par to pat nenojauš. Pie tam daudzās sasauktajās sēdēs ir paredzēts izskatīt tikai uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi jautājumi, kaut gan pirms diviem, pieciem gadiem to bija daudzkārt vairāk, liecina ieraksti Rīgas domes e-portfelī.

Šajā gadījumā runa nav vis par to, cik kvalitatīvi Rīgas domnieki spēj vai nespēj pieņemt lēmumus, bet gan par to, ka šo lēmumu un apspriežamo jautājumu vienkārši nav.

Kāda domes darbiniece kasjauns.lv teica: „Vienā komitejā tās vadītājs pat atļaujas teikt: „Tagad mums jānobalso par tādu un jautājumu.” Līdzko kāds uzdod konkrētu jautājumu par tēmu, atskan atbilde: „Jums nekas nav jāzina, jums ir tikai jānobalso. Ja negribat balsot – nebalsojiet. Lēmumu pieņemsim tik un tā.”

„Deputāti vienkārši papļurkst... un viss”

Kasjauns.lv jautāja Rīgas domes opozīcijas deputātiem, kuri bija strādājuši pašvaldības struktūrās arī iepriekšējo domes sasaukuma laikā, vai šāds novērojums atbilst patiesībai.

Juris Viņķelis (kādreizējais Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas izpilddirektors, „Pilsoniskā savienība”) teica: „Tam ir jāpiekrīt. Pie tam komitejās izskatāmie jautājumi ir mazsvarīgi, tie nav pēc būtības un ir nesagatavoti, nav pievienoti likumprojekti. Atnāk kāda vēstule, to nolasa, deputāti papļurkst, parausta plecus... un viss! Diezgan zema kvalitāte.

Lēmumi tiek pieņemti ļoti šaurā lokā. Vai nu to divpersoniski dara Ušakovs ar Šleseru, vai arī koalīcijas sēdēs. Koalīcija vienkārši „izdzen cauri” jau sagatavotu lēmumu.

Domes ierēdņi ziņo par saņemtajiem lēmumiem, bet izvairās teikt, kāds šiem lēmumiem ir pamats. Lēmumi tiek pieņemti bez diskusijām, pat daudzi koalīcijas deputāti nav pat pavēruši muti. Iepriekšējās domes koalīcijas bija sadrumstalotas un domes vadībai nācās meklēt kompromisus. Tagad tā vairs nav.

Un ir vēl viena „interesanta lieta”. Politiskā pārraudzība tagad notiek caur izpildvaru, kas ir bīstami. Agrāk tā nebija. Divu priekšpilsētu izpilddirektori ir arī domes deputāti (Sergejs Hristoļubovs no „Saskaņas centra” Ziemeļu izpilddirekcijā un Dmitrijs Pavlovs no LPP/LC Austrumu izpilddirekcijā). Tāpat pašvaldības uzņēmumu valdēs tiek iecelti deputāti. Piemēram, „Rīgas satiksmes” valdē puse ir domes koalīcijas deputāti. Agri vai vēlu šāda sistēma dos sliktus rezultātus.”

„Viņi pat ar savējiem nerunā”

Arī Baiba Brigmane (kādreizēja Rīgas domes Izglītības, jaunatnes lietu un sporta komitejas vadītāja, „Jaunais laiks”) iepriekšminētajam piekrīt: „Tieši tā. Nesaprotu, kam vispār ir vajadzīgi Rīgas domes deputāti. Pat Finanšu un administrācijas lietu komitejā tiek izskatīti tikai sīki jautājumi. Tik nozīmīgas komitejas sēdes brīžiem ilgt tikai 15 minūtes. Ja nebūtu opozīcijas, manuprāt, komitejas sēdes tā arī būtu beigušās pat nesākušas. Uzskatu, ka arī daudzi pozīcijas deputāti nezina, kas notiek domē.

Diviem, trijiem cilvēkiem tā ir ļoti ērti strādāt, viņi pat ar savējiem nerunā.”

Elmārs Barkāns/Foto: LETA    

­