"Kempmayer" lietā patiesā labuma guvēja bija Šķēles ģimene
Sabiedrība

"Kempmayer" lietā patiesā labuma guvēja bija Šķēles ģimene

Jauns.lv

Daudzmiljonu pasūtījumu par digitālās TV ieviešanu saņēmušajā ārzonas kompānijā "Kempmayer" patiesā labuma guvēja pastarpināti bija Andra Šķēles ģimene - meitas un šķirtā sieva.

"Kempmayer" lietā patiesā labuma guvēja bija Šķēle...

Andris Šķēle.
Andris Šķēle.

Pēc "Delfi" ziņotā, šie labuma guvēji ir Šķēles ģimene - tas izriet no Gērnsijas salas uzņēmumu administrēšanas kompānijas "Guernsey International Trustees" pārstāvja Maikla Neigla rakstītā tikšanās protokola (meeting notes) un viņa liecībām izmeklētājiem.

"Ratcliff" īpašniece bijusi Šķēles dibināta kompānija jeb trasts "The Yew Tree Trust" (TYTT), kurā patiesā labuma guvējas bija viņa bijusī sieva un meitas, kā arī, iespējams, daži tuvāko līdzgaitnieku radinieki, piemēram, nu jau digitālās televīzijas krimināllietā apsūdzētā finansista Harija Krongorna brālis Leonīds Krongorns, liecinot dokuments.

Kā ziņots, arī patlaban bijušā Latvijas premjera ģimene izvēlējusies līdzīgu īpašumtiesību sadalījumu. SIA "Sabiedrība privātajiem ieguldījumiem", kas pārvalda investīcijas dažādos projektos, pieder Šķēles pašreizējai dzīvesbiedrei Kristiānai Lībanei-Šķēlei (30%), meitām Madarai Dobrājai (25%) un Anetei Šķēlei-Pētersonei (25%), kā arī ar viņu cieši saistītajam Edgaram Šķenderim (10%) un Krongorna dzīvesbiedrei Ivetai Smilgai-Krongornei (10%).

Protokolā arī esot minēts, ka sākotnējais un turpmākais finansējums TYTT nāca no "Abacus" Džersijā kā citas Šķēles iepriekš izveidotas struktūras "pilnvarotajiem īpašniekiem/administratoriem". Kā ziņots, kompānijai "Abacus (C.I.) Ltd" savulaik ar trasta līgumu turējumā tika nodotas pārtikas koncerna "Ave Lat grupas" akcijas, par ko Šķēle ieguva 29 miljonu ASV dolāru vērtu vekseli.

Protokolā arī minēts, ka kopš TYTT dibināšanas Neigls vairākas reizes ticies ar advokātu Jāni Lozi, lai apspriestu investīciju projektus - "nekustamā īpašuma, kuģniecības, vēja enerģijas, kā arī digitālās televīzijas projektus". Protokolā rakstīts, ka "šie projekti sava vēriena dēļ iesaista arī citus investorus" un TYTT parasti ir tikai mazākuma akcionārs.

Kā LETA jau ziņoja, pēc prokuratūras sniegtās informācijas, "Ratcliff" lietu kārtošanā piedalījies digitālās televīzijas krimināllietā jau apsūdzētais advokāts Loze.

Sākotnēji Ģenerālprokuratūra dokumenta kopiju saņēma ar daļēji aizklātu tekstu, bet pēc atkārtota lūguma par šādas nepilnības novēršanu vēlāk tika saņemts pilna teksta apjoms.

Iepriekš aizklātajā dokumenta daļā norādītas ziņas, ka "Ratcliff" labuma guvēji pastarpināti caur kādu trastu ir vairākas Latvijā dzīvojošas personas. Šo personu nav apsūdzēto vidū un tās nav arī citādi bijušas iesaistītas šajā kriminālprocesā, 2007.gadā informēja Ģenerālprokuratūrā.

Lai pārbaudītu jaunās ziņas un apstākļus, kas uz tām attiecas, tostarp iespējamo līdzdalībnieku darbības šāda statusa radīšanā šīm personām, būs nepieciešams apjomīgs izmeklēšanas darbs, arī papildu lūgumi par procesuālo darbību veikšanu ārvalstīs, toreiz norādīja prokuratūra.

Kā ziņots, lieta saistīta ar DLRTC un "Kempmayer" meitasfirmas "Kempmayer Media Latvia" vienošanos, kas paredzēja vairākos posmos ieviest digitālo televīziju un Latvijā nogādāt dažādu specifisku aparatūru digitālajai apraidei. Projekta kopējās izmaksas iepriekš lēstas daudzos desmitos miljonu latu.

Saistībā ar minētā projekta izpildi apsūdzības šajā lietā jau uzrādītas pēc Krimināllikuma (KL) 317.panta par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, pēc KL 319.panta par valsts amatpersonas bezdarbību, pēc KL 177.panta par krāpšanu un pēc KL 195.panta par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu jeb naudas atmazgāšanu.

LETA/Foto: LETA

Tēmas