Krievijas ugunsgrēku piesārņotās gaisa masas dienas laikā izplatīsies virs Latgales
Sabiedrība

Krievijas ugunsgrēku piesārņotās gaisa masas dienas laikā izplatīsies virs Latgales

Jauns.lv

Krievijas ugunsgrēku radītās piesārņotās gaisa masas patlaban ir sasniegušas Vitebskas apgabalu Baltkrievijā un dienas laikā varētu sasniegt arī Latvijas dienvidu un austrumu rajonus.

Krievijas ugunsgrēku piesārņotās gaisa masas diena...

Tomēr sinoptiķu skatījumā pagaidām satraukumam par gaisa kvalitātes pasliktināšanos nav pamata, jo atmosfēra ir nestabila un gaiss sajaucas, kā arī dūmu koncentrācija, attālinoties no ugunsgrēku vietām, samazinās.

Turklāt virs austrumu rajoniem ir mākoņi un gaidāms lietus, tādējādi daļa no cietajām daļiņām nosēdīsies uz zemes un atmosfēra izskalosies.

Sinoptiķi uzsver, ka piesārņotās gaisa masas vēl nav sasniegušas Latviju, bet, arī tām sasniedzot mūsu valsts robežas, nav gaidāma gaisa kvalitātes pasliktināšanās.

Vakar jau ziņojām, ka, turpinoties plašiem mežu ugunsgrēkiem Krievijā, degšanas procesā radušās daļiņas un dūmi ar atmosfēras plūsmām var nonākt arī virs Latvijas teritorijas.

Jau vakar gan Latvijā, gan arī reģionos, virs kuriem atrodas ar dūmiem piesārņotās gaisa masas, vējš pakāpeniski sāka iegriezties no austrumu puses, līdz ar to piesārņotās gaisa masas pārvietojas uz rietumiem. Gaisa masu plūsma pašlaik ir lēna, līdz ar to arī piesārņojuma izplatība nav ātra.

"Kā rāda jaunākā satelītu informācija, piesārņotās gaisa masas vispirms tuvosies Baltkrievijas austrumu robežai un tikai pēc tam sasniegs Latvijas dienvidaustrumu un austrumu rajonus. Tas varētu notikt rīt dienas otrajā pusē vai arī tikai svētdien. Tad arī būs iespēja precīzāk analizēt, kā atmosfēras piesārņojums izplatīsies mūsu valsts robežās," skaidro speciālisti.

Krievija deg

Diemžēl austrumu puses vēji Latvijā saglabāsies ilgāk, nekā sākotnēji bija prognozēts, no rietumiem tie varētu iegriezties tikai nākamās nedēļas otrajā pusē.

Kā ziņots, ir izskanējušas bažas, ka Baltijas reģionu varētu sasniegt radiācija no Krievijas mežu ugunsgrēkiem. Latvijā nevienā no 16 radiācijas novērošanas stacijām, kas galvenokārt izvietotas gar valsts robežu, nav konstatēts paaugstināts radiācijas līmenis.

Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centra (RDC) direktora pienākumu izpildītājs Jāzeps Malnačs vakar informēja, ka patlaban ir saņemta oficiāla informācija no Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras par to, ka Krievijā visi kodolpētniecības centri ir drošībā un visās vietās, kur var būt paaugstināta radiācija, ugunsgrēki ir nodzēsti vai tiek kontrolēti. Radioaktīvās vielas un kodolmateriāli ir novietoti drošās vietās un nerada draudus videi un cilvēkiem. Mežu degšana ziņojumā netiek minēta.

Maskavā turpinās cīņa ar postošajiem ugunsgrēkiem.

LETA/Foto:AFP