112

Fotografējot zibeni, sieviete saņem triecienu

Jauns.lv

16.augustā zibens spēriena rezultātā Babītē cietusi kāda 49 gadus veca sieviete, aģentūru LETA informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).

Fotografējot zibeni, sieviete saņem triecienu...

Dienesta pārstāve Laura Bundule stāstīja, ka sieviete laikā, kad stipri zibeņojis, mēģinājusi fotografēt ar mobilo telefonu zibeni.

Pēc pašas sievietes stāstītā mediķiem, viņai šķitis, ka zibens izskrējis cauri rokām. Visu nakti un nākošās dienas rītā viņai tirpušas rokas un otrdien no rīta sieviete izsaukusi neatliekamo medicīnisko palīdzību. Cietusī ar diagnozi zibens iedarbība nogādāta Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā.

Šis ir šogad sestais gadījums, kad cilvēki gūst zibens traumas.

Kā ziņots, šovasar Latvijā zibens iespēris vēl pieciem cilvēkiem - diviem jūlijā un trim augustā.

Lai neiespertu zibens, mediķi aicina patverieties ēkās ar labu un pareizi izveidotu zibens novadīšanas sistēmu, aizvērt logu, durvis, neuzturēties caurvējā, izslēgt elektroierīces un neuzturēties to tuvumā.

Tāpat mediķi aicina neuzturēties pie logiem, durvīm, ūdens krāniem un radiatoriem, kā arī citiem metāla priekšmetiem.

Negaisa laikā nedrīkst uzturēties atklātā, klajā laukā. No negaisa nav ieteicams patverties zem lieliem kokiem.

Nedodieties peldēt un nemakšķerējiet negaisa laikā, jo ūdens labi vada elektrību, atgādina mediķi.

Ja sācies pērkona negaiss, jānokāpj no velosipēda vai cita braucamrīka un nedrīkst palikt kontaktā ar to.

Mediķi aicina neizmantot mobilo telefonu, kā arī pārliecinieties, ka nav kontakta ar metāla priekšmetiem.

Šā gada mediķu pieredze rāda, ka zibens aktivitāti var piesaistīt arī rotaslietas, piemēram, ķēdīte, kas aplikta ap kaklu.

Zibens pēc būtības ir dabas radīta elektrība, kas tiek izvadīta caur ķermeni, tādēļ gadījumā, ja cilvēku skāris zibens, jāpārliecinās, vai nav ietekmēta sirdsdarbība. Tāpat zibens ietekmē var rasties ārēji redzami, kā arī iekšējo orgānu apdegumi. Zibens var radīt arī nervu bojājumus, kas var izpausties, piemēram, kā muskuļu raustīšanās.

Ja cilvēkam iespēris zibens, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Pēc zibens spēriena cilvēkam var parādīties vieglāki vai smagāki sirds ritma traucējumi un var iestāties sirds apstāšanās. Cilvēkam var iestāties klīniskā nāve un, ja savlaicīgi netiek sniegta palīdzība, arī bioloģiskā nāve. Tāpēc jānovērtē situācija: ja cilvēkam ir bezsamaņa un nav pulsa, jāsāk sirds masāža pēc kardiopulmonālās reanimācijas algoritma - 30 reizes jāmasē sirds, tad jāveic divas ieelpas un atkal jāturpina masēt sirds 30 reizes. Minētās darbības pamīšus jāturpina līdz brīdim, kad ierodas mediķi.

Jāatceras, ka atšķirībā no citu elektrotraumu gadījumiem cilvēks, kuram iespēris zibens, nevar elektrību novadīt citam cilvēkam, līdz ar to nav jābaidās no palīdzības sniegšanas, jo palīdzības sniedzējs nav apdraudēts.

Apdeguma vietu nevajag aiztikt, uz tās nevajag likt neko atvēsinošu.

Arī gadījumos, kad pēc zibens spēriena cilvēkam nekādu redzamu vai jūtamu veselības traucējumu nav, vienmēr jāizsauc ātrā palīdzība, jo cilvēks pats sākotnēji var nejust bojājumus veselībai, ko nodarījis zibens spēriens.

LETA