Latvijas valsts mežiem atņem starptautisko sertifikāciju
Starptautiskā mežu aizsardzības organizācija „Rainforest Alliance” ir anulējusi starptautisko sertifikātu „Latvijas valsts mežiem”. Tas nozīmē, ka mūsu „zaļais zelts” starptautiskajā tirgū zaudē vērtību.
Meža nozares portāls wood.ru raksta, ka pirms mēneša „Rainforest Alliance” FSC sertifikātu ir atņēmusi „Latvijas valsts mežiem”. Par iemeslu tam ir kļuvusi masveidīgā Latvijas mežu izciršana. Tā ir pieaugusi divas reizes – no 15 000 līdz 30 000 hektāriem gadā. Tiek uzsvērts, ka nav ņemtas vērā ekoloģiskās un sociālās sekas šim solim. Tāpat starptautiskie auditori konstatējuši, ka mežu ceļu ierīkošana Latvijā nelabvēlīgi ietekmē mežus.
Pašreiz „Latvijas valsts meži” veic pasākumus, lai atkal atgūtu FSC sertifikātu, ziņo wood.ru.
Tikmēr mūsu ekonomistiem ļoti patīk uzsvērt, ka kokrūpniecība ir visstabilāk augošā nozare mūsu krīzes apstākļos un meža eksports palīdzēs Latvijai izkļūt no krīzes. Jāteic, ka Latvijas „zaļā zelta” galvenie noieta tirgi ir Zviedrijā, Vācijā un Lielbritānijā, kur ekoloģiskai saimniekošanai tiek pievērsta īpaši nozīmīga uzmanība.
Kas ir „Rainforest Alliance”?
Tā savulaik tika dibināta, lai no izciršanas pasargātu Amerikas mūžamežus, bet laika gaitā tā savu darbību izvērsa visā pasaulē. Organizācijas piešķirtais sertifikāts apliecina, ka mežistrāde konkrētajā valstī vai uzņēmumā notiek atbilstoši starptautiskajiem standartiem, ka mežs netiek vienkārši izcirsts, lai gūtu īslaicīgu peļņu.
Vienkāršoti runājot - sertifikāts apliecina to, ka zeme, kur tagad aug mežs, nākotnē nepārvērtīsies par tuksnesi, kā tas tagad draud Amerikas mūžamežos.
Laikā, kad pasaulē un it īpaši Eiropā tiek pievērsta ļoti liela uzmanība atbildīgai un „zaļai” saimniekošanai, šis sertifikāts Latvijas mežiem dod pievienoto vērtību.
FSC sertifikāta piešķīrējs Eiropā – organizācijas NEPCon savā mājaslapā raksta:
„Pastāv ļoti daudz iemeslu, iegūt sertifikāciju. Pirmkārt, tirgus tendences parāda to, ka pieprasījums pēc sertificētajiem izstrādājumiem palielinās. Bet ir arī citas sertificēšanas priekšrocības nevis vienkārši piegādes un pieprasījuma sakari.
Piemēram, sertifikācija parāda, ka uzņēmums rūpējas par mežsaimniecības vides un sociālajiem aspektiem, un to pievieno labam uzņēmuma imidžam. Sertifikācija var palīdzēt arī uzņēmumiem saglabāt un paplašināt piekļuvi stabiliem tirdzniecības sakariem pasaulē, kur korporatīvajai vides un sociālajai atbildībai ir arvien lielāka nozīme. Un tā kā ir striktas prasības attiecībā uz dokumentāciju un noteiktām procedūrām, sertifikācijā ir daudz noderīgu gan kvalitātes, gan arī resursu vadības līdzekļu.
Vairākas neatkarīgas atskaites rāda, ka mežu sertifikācijai ir pozitīva ietekme uz zemi Kļūstot par daļu no sertificēta meža un kokrūpniecības apvienības, jūs varat veicināt mežu bioloģiskās dabas aizsardzību, gan arī gan arī nekaitīgus darba apstākļus strādniekiem mežos.”
Elmārs Barkāns/Foto:LETA